SZAKKIFEJEZÉSEK MAGYARÁZATA
Alapvízhozam: a nagy karsztforrások az év legnagyobb részén át kevés eltéréssel, csaknem egyenletes vízmennyiséget szolgáltatnak. Ez az alapvízhozam a mészkő repedéseiből összeszivárgó és összecsurgó karsztvízből adódik. Az alapvízhozamhoz ömlik hozzá az esős, vagy hóolvadásos időszakok hirtelen jelentkező és áradást okozó vízmennyisége, amely a kőzet repedéseiben nem időzik sokáig, hanem a tágas vízvezető hálózaton gyorsan végigszalad, a víznyelőktől a forrásig terjedő földalatti úton.
Aktív barlang: napjainkban is patak folyik benne, ennek következtében ürege jelenleg is tágul, fejlődésben van.
Antiklinális: dóm, vagy fordított teknőszerű földkéregfelboltozódás.
Baradla: a teljes Aggtelek-Jósvafő-Hosszúszói cseppkőbarlangrendszer régi, népies neve. Beleértve tehát a csehszlovák Domicza-barlangot is. Eddig feltárt teljes hossza 22 km. A Békebarlang a Baradlától független, önálló barlangrendszer.
Baradla lefejezése: Szerző elmélete szerint a Baradla jelenleg ismert aggteleki vége a barlangrendszernek nem a valódi végét jelzi. A Baradla főága még hosszan folytatódott régebben Aggtelek községen túlra. A legfiatalabb korú földkéregmozgások azonban a barlangrendszert a mai aggteleki bejáratnál derékbatörték. A Baradla ismert részeit magába záró mészkőtömböt kiemelték, míg a másik tömbrészben húzódó főági folytatás a mélyben, eredeti kifejlődési szintjén maradt. Ezt a lefejezett, mélyben maradt szakaszt jelenleg még nem ismerjük.
Denevérguanó: régebbi korokban felhalmozódott denevértrágya, mely a barlangokban néhol nagy tömegekben található. Magas foszfáttartalma miatt a legkiválóbb minőségű műtrágya.
Deltaszakasz: gyakran előfordul, hogy a karsztforrások kilépési helyére a hegyoldalakról nagymennyiségű törmelékanyag hullik, amelyen keresztül a forrás vize ugyan felszínre tud törni, de ami visszatartja a víz által a hegy belsejéből szállított szilárd hordalékanyag jórészét. Idővel így a vízjárat legutolsó szakaszában olyan törmelékfelhalmozódás képződhet, ami a víz felszínretörését is megakadályozza. A víz most új utat tör magának, újabb kőzetrepedések kibővítésével a felszín felé. Ez a folyamat többször is ismétlődhet, úgyhogy gyakran megesik, hogy az egységes és tágas barlangjárat a forrás közelében járhatatlanul szűk, elágazó repedések hálózatára bomlik fel. A folyótorkolatoknál megfigyelhető hasonló jelenség alapján kapta az ilyen barlangvégződés a deltaszakasz elnevezést.
Erózió: a folyóvíz kőzetromboló, erűművi bevájó munkája. Legnagyobb szerepe a víz által szállított szilárd törmelékanyagnak van ebben a munkában. Ez okozza elsősorban a patakvölgyek kimélyülését és a barlangok üregeinek kitágítását is.
Erózióbázis: valamely terület erózióbázisa alatt annak legmélyebben fekvő pontját értjük, ahova a terület vizei lefolynak.
Fedü: bányászati szakkifejezés. Valamely kőzetréteg felett települt másik réteg.
Fejnyelő: olyan víznyelő, amelyik valamilyen barlangág természetes végéhez kapcsolódik.
Fényképezés: a barlangban történő fényképezésnek sok mesterfogása van. Igen gyakran nagy látószögű lencsére van szükség. A kép beállításánál, a rendelkezésre álló gyenge világítóeszközök következtében, a keresőben rendszerint nem látszik a megrögzítendő kép. Ezért minden egyes felvételnél karbidlámpával kell fel-alá járni a már beállított gép előtt, hogy a lámpa fényének helyéből, ami látható a keresőben, vagy a homályos lemezen, a felvételező meg tudja állapítani, hogy mely részek lesznek rajta a felvételen. Így nem csoda, ha egy-egy felvételnek csak a beállítása 30-50 percet vesz igénybe. Az exponálás magnéziummal történik. A kép természetétől függően legalább két-három helyen kell magnéziumot lobbantani.
Fluoreszcein: szerves anyagú festékanyag, mely szilárd állapotban téglavörös színű por, tömény ammoniás oldata vörös. Ha ezt vízzel hígítjuk, jellegzetes zöld színűvé válik. Egyik legerősebb festék, amely még negyvenmilliószoros higításban is észlelhető a vízben. Tömény oldata hashajtó hatású.
Fukszin: ibolyás-vörös színeződést ad a víznek. Vízfestő képességét tekintve a fluoreszceinnál érzéketlenebb. Mintegy 10 egységnyi fukszin felel meg egységnyi fluoreszceinnek. A savas fukszint savanyú kémhatású vizek nem közömbösítik, így bizonyos esetekben a fluoreszceinnál előnyösebben lehet használni.
Geomorfológia: a földfelszín természeti alakzataival, azok kialakulásával foglalkozó tudományág.
Gyutacs: kőzetek robbantásánál a robbanóanyag és a gyújtózsinór közé iktatják. A zsinór gyújtja meg a gyutacs töltetét, ennek szúrólángja robbantja fel magát a paxitot.
Hátravágódó erózió: a patak és folyóvölgyek fejlődése a víz koptató, pusztító, anyagelszállító tevékenységének a következménye. A völgyképződés legerősebben mindig a völgy felső szakaszában folyik, ahol legnagyobb a folyóvíz esése és ennek következtében kőzetromboló képessége. Ennek az eróziós munkának a következtében a völgy felső vége egyre beljebb tolódik a hegység belseje felé.
Inaktív barlang: vízfolyás nélküli barlang, amelyben az üregbővülés folyamata jelenleg szünetel.
Karsztvízrendszer: valamely karsztforráshoz tartozó karsztvíztömeg. A forráshoz tartozás fogalma alatt azt értjük, hogy a karsztvíztömeg túlfolyó feleslege az illető forrásban folyik el.
Korrózió: a víz oldó munkája.
Klórozás: a vízfestésnek legrégebben használatos faja. A megfestendő vízbe konyhasót helyeznek s a forrásoknál, amelyeknek valamelyikében a víz felszínrelépését várják, ezüstnitráttal titrálják meghatározott időközökben a víz klór-ion tartalmát. A sóoldat megjelenése szemmel nem látható, csak vegyi úton mutatható ki. Érzékeny vízfestési eljárás, különösen talajvíz-vizsgálatoknál ma is használják.
Lublinit: A CaCO3-nak (kalciumkarbonátnak) vattaszerű módosulata, mely egyik irányban erősen megnyúlt, vékony kristályok halmazából áll. Rendszerint olyankor képződik, amikor a vízből gyorsan távozik el a korábban kötött szénsav jelentős része.
Paxit: ipari robbantóanyag. 10 dekás patronokban hozzák forgalomba. Csak a gyutacs szúrólángjára robban.
Ponor: lefolyástalan völgy, egyik végén víznyelővel
Rányelő: olyan víznyelő, amely egy alatta húzódó, távolabbról eredő barlangi ág mennyezetébe torkollik.
Styx: a Baradla földalatti patakja.
Szinklinális: az antiklinális ellentéte, rétegteknő.
Sztalagmit: függőcseppkő, cseppkőcsap.
Sztalaktit: állócseppkő, kőgyertya.
Zsomboly: beszakadásos eredetű aknabarlang.