A Békebarlang kutatása során több alkalommal előfordult, hogy valamelyikünk megfázásos eredetű megbetegedéssel ment be a barlangi kutatómunka végzésére. Négy esetről van feljegyzésünk, amikor a barlangot megtekintő külső látogatók közül valakinek erős influenzás megbetegedése volt, a barlangbalépés idején 38 C° feletti testhőmérséklettel. Volt olyan látogatónk is, aki a barlanghoz való megérkezésekor olyan erősen szenvedett meghűléses betegségétől, hogy úgy érezte magáról, hiába tette meg Budapestről a Békebarlangig nagy útját, mégsem lesz képes megtekinteni betegsége miatt a barlangot. A kutatási időszak vége felé már valósággal vadásztunk az influenzás betegekre és őket néha még kedvük ellenére is becipeltük a barlang mélyére. Azt tapasztaltuk ugyanis, hogy néhány órás barlangi túra után, melynek során a barlanglátogatók derékig is belemennek a hideg patakvízbe, az ilyen természetű megbetegedések nyomtalanul eltűnnek. A megfigyeléseink szerint, melyeket eleinte tudatosság nélkül, később már tudatosan is végeztünk, a betegek minden egyes esetben teljesen gyógyultan jöttek ismét felszínre a barlangból.
Hogy ennek a jelenségnek, amelyet kétségtelenül és nem egy esetben megfigyeltünk, miben rejlik a magyarázata, egyelőre még nem tudjuk. A megindítandó, ezirányban kutató vizsgálatok számára azonban talán nem érdektelen, ha megemlítek még néhány egyéb megfigyelést, amelyekre munkánk közben lettünk figyelmesek és amelyek lehetséges, hogy némi összefüggésben állanak az előbb leírt, kétségtelenül érdekes megfigyelésekkel. Előfordulhat azonban az is, hogy az okkeresésnél helytelen úton járunk s a gyógyulás valódi okának lényegét egészen más szemszögből fogják megvilágítani az erre nálamnál hivatottabbak vizsgálatai.
1. Megfigyeltük, hogy a barlang levegőjében nagy számmal kell előfordulniok bizonyos fajtájú penészgombák spóráinak. Helyesebben, erre következtettünk abból a megfigyelésből, hogy a barlangban hagyott bármiféle szervasanyag, növényi, állati eredetű, vagy ruhanemű felszínére a legrövidebb idő alatt (két-három nap) vastag, vattaszerű penésztelep telepszik. Ezek a gombafajok megvizsgálandók.
2. A barlang talaja, vize és levegője, amennyire megfigyeléseinkből erre következtetni lehet, fertőző baktériumoktól mentes, csaknem sterilnek tekinthető. Számtalan esetben szereztünk a kutatások közben mindnyájan kisebb-nagyobb sebesüléseket. A vérző sebbe igen gyakran belekenődött a barlangi agyag, mivel általában ezeket a sebeket nem fertőtlenítettük és nem kötöztük be őket. Ennek ellenére sem mutatkozott egyetlen esetben sem gyulladásos vagy tetanuszos megbetegedés egyikünknél sem.
3. Csaknem mindennapos volt négy hónapig tartó kutatásunk ideje alatt, hogy 8-10, néha több órán keresztül is, a barlangi patak 9 C°-ú vizében, teljesen átázott ruhákban végeztük munkánkat. Sokszor derékig érő vízben állva. Eközben igen sokat szenvedtünk a víz hidegétől, ami egész testünket átjárta. Ennek ellenére sem mutatkozott sohasem, egyikünknél sem a barlangban szerzett megfázásos megbetegedés legcsekélyebb nyoma se.
4. A barlang hideg vizében való kutatómunkánál elkerülhetetlenül fokozott mértékű szív- és tüdőmunkára van szükség. Felmerült bennem az a gondolat is, hogy esetleg a tökéletesebb és meggyorsultabb anyagcsere folyamataiban kell keresnünk a szervezet nagyobb és hirtelen megnövekedett ellenálló, illetve betegségleküzdő képességét is.
5. Megvizsgálandó a barlang levegője a különböző sugárzások szempontjából.
Akárhogyan is áll ez a kérdés, nem elhanyagolható fontosságú. Ezúton is szeretném felhívni kutató bakteriológusaink és egyéb szakembereink figyelmét, hogy talán hasznos lenne a barlangnak a felvetett és fel nem vetett egyéb szempontok alapján való részletes áttanulmányozása, annál is inkább, mert tudtommal ilyen irányú vizsgálatok eddig még egyetlenegy barlangban sem történtek. Nincs kizárva, hogy Békebarlangunkat nemcsak páratlan természeti látványosságai, hanem gyógyhatása alapján is dolgozó népünk szolgálatába állíthatjuk.*
* Ebben az irányban a könyv nyomása közben megindultak a tudományos vizsgálatok. Nagy Ferenc edelényi tisztifőorvos kezdeményezésére, két kiváló gomba- és baktériumszakértő orvosprofesszorunk, Oláh Dániel és Uri József megkezdték a barlangi mikroflóra begyűjtését és annak alapos kivizsgálását. Kutatásaik eredményeiről az orvosi szaklapokban külön fognak beszámolni. (Szerző)