HÉGRÁTH GYULA

1909 – 1994

 

A fiatal irodagép-műszerész az 1930-as években már gyakran túrázott a Solymári-ördöglyukban. 1948-tól főleg a Mátyás-hegyi és Ferenc-hegyi barlangokat járta. 1952-től pedig a Szemlő-hegyi-barlang lelkes kutatója volt  ahová rendszeresen szervezett barlanglátogatásokat iskolák és érdeklődők számára kik közül társadalmi

munkásokat is toborzott a barlang kitakarítására. Megszervezte a Kinizsi Liga barlangkutató csoportját és azzal új .járatrészek feltárásához fogott. Más csoportok tagjai is gyakran csatlakoztak Hégráth Gyula lelkes kis csapatához, és vezetése alatt több ponton is sikerült a Szemlő-hegyi-barlangban újabb részeket föltárniuk, többek között a Kúszoda járatat, a Pöttyes-folyosót, a Meteor--folyosót az Óriás-folyosó folytatásában a Halál omladékát és kutatásainak  koronájaként a Föld szíve szakaszt.

1956-57-58-ban nyaranta  az égerszögi Szabadság- barlang bejáratánál álló kis kutatóház rnellett szervezett nyári táboraiban főleg a Teresztenyei-barlang feltárása volt a cél, évről-évre lelkes munka foIyt a víznyelőknél és a forrásnál egyaránt. A nyári táborok állandó résztvevője volt felesége, a már évekkel ezelőtt elhunyt Böbe mama is, aki a táborok egész népe számára főzte nap rnint nap a töményteelen mennyíségű ízes ételeket.

Csoportjának heti összejövetelein az Égerszögre vezető hosszú utazásokon, vontaton és autóbuszon, meg a kutatótáborok esti tábortüzrei mellett gitárjával, szájharmonikáival és tréfás jeleneteivel felejthetetlen hangulatot teremtett maga körül.

1958-ban Hégráth Gyula megvált a Kinizsi Ligától, de a barlangkutatástól sohasem.Dolgozott a Pénzügyőr barlangkutatókkal Csillaghegyen a Róka-hegyi-barlang feltárásán és több nyárom is a Déli-Bükkben a Latorkúti­vízfő forrásbarlangjainak kutatásán. de találkozhattunk vele az 1960-as években az Esztramos barlangjaiban is.

De; nemcsak a kutatómunkák szervezésében jeleskedett hanem a barlangfotózásban is. Remek fényképek diaképek és színes mozgófilmek sora került ki a keze alól. Lakásán olyan a maga korában legkorszerűbb fotolaboratóriumot rendezett be, amelyben már az akkoriban indult színes technikával dolgozott. Akkor jóformán minden számottevő barlangtatója hozzá vitte színes filmjeit, mert tudtuk. hogy ő gondosabban megbízhatóbban és szebben dolgozik, mint a hivatásos műhelyek.

Az utóbbi években ugyan visszahúzódott de kapcsolata sosem szakadt meg a barlangkutatással és barlangkutató barátaival. 1994 szeptember 10-én hagyott itt bennünket. Nehéz szívvel búcsúzunk tőle a rákoskeresztúri Újköztemetőben és szeretettel őrizzük emlékét.

 

Dr. Dénes György