Dr. Bogsch László

 

(1906-1986)

 

 

A magyar karszt- és barlangkutatás nagy egyéniségét vesztette el 1986. február 19-én. Egy állandóan sziporkázó fénnyel világító fáklya szűnt meg lobogni, amikor 80. életévében váratlanul elhunyt dr. Bogsch László professzor, a Magyar Karszt­ és Barlangkutató Társulat tiszteleti elnöke. Az őslénytan kitűnő professzorának gazdag és sokirányú tudományos, oktató és tudományszervező munkássága termékeny, alkotó élet sikereiről és eredményeiről tanúskodik.

Bogsch László 1906. szeptember 28-án született Vajdahunyadon. 1924-ben kezdett a barlangokkal foglalkozni, amikor első éves egyetemista korában Kádic Ottokár gerinces őslénytani, valamint t Lenhossék Mihály anatómiai előadásait hallgatta. A Barlangkutató Szakosztály elnöke Lenhossék professzor briliáns előadásaival ragadta magával, Kadic pedig már 1925-ben magával vitte a Diósgyőr környékén végzett ásatásaihoz. Ebben az évben a Büdös-pestben folyt a kutatás, és ekkor ismeri meg közelről Kádic igen lelkiismeretes és pontos barlangkutatási módszerét a gyakorlatban is. 1926­ban készíti el első barlangi témájú dolgozatát a Csákvár határában fekvő, Báracháza-barlangból származó Hipparion anyag feldolgozásáról. A Kadic és Kretzoi társaságában végzett kutatásokról visszaemlékezéseiben így ír „ ...a fiatal, minden szép és jó befogadására készlélek számára revelációt jelentett ez az első háromhónapos tanulmányút ...”

1926-ban a megalakuló önálló Magyar Barlangkutató Társulat tagja. 1927-ben az első Magyarországon megtartott Nemzetközi Barlangtani Konferenciának aktív szervezője, munkájáért az osztrák-német Barlangtani Főszövetség a „Barlangi Medve" bronzplakettet adományozta Bogsch Lászlónak. Ez az első kitüntetése barlangkutató tevékenységéért. 1929 májusában földtan főtárgyból és őslénytan-ásványtan melléktárgyakból „summa cum laude" minősítéssel szerzi meg doktori fokozatát, ezt követően 1929. szeptember 1-én a budapesti Tudományegyetemen kezdi meg egyetemi oktató munkáját. 1932-tól a Magyar Barlangkutató Társulat titkára. A háború utáni időszakban sem hanyagolta el a tudományos barlangkutatást, tekintélyével támogatta az újjászerveződött Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat megalakulását, s az 1958­ban létrejött új szervezetnek 1962 és 1966 közt választott elnöke volt. 1960-ban a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége kereteiben megalakult Karszt- és Barlangkutató Bizottságnál is betöltötte az elnöki tisztet. Nevéhez és szakmai tekintélyéhez fűződik az is, hogy a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat a MTESZ tagegyesületeihez csatlakozott 1970-ben. 1972-ben a Társulat tiszteleti taggá, 1974-ben pedig tiszteleti elnökké választotta.

Dr. Bogsch László 1938-tól az őslénytan egyetemi magántanára, a felszabadulás után az Eötvös Loránd Tudományegyetem Őslénytani Tanszékén intézeti tanár, majd docens Telegdi Róth Károly professzor mellett. 1955-től mint egyetemi tanár vezette a tanszéket 1973-ig. Az egyetemi oktatómunka iránti odaadó elhivatottságát jelzi, hogy monografikus részletességgel dolgozta fel a budapesti Egyetemi Őslénytani .Intézet száz esztendős történetét. Ez a munkája tudománytörténeti szempontból igen jelentős, hiszen Európa második legrégibb őslénytani tanszékének történetéről van szó. Egyetemi oktatómunkája mellett tudományos közéleti tevékenységének mindig fontos területét jelentették a földtudományok.

A MTESZ Magyarhoni Földtani Társulatának munkájában is sokrétű tevékenységet végzett, és egészen haláláig aktívan dolgozott. A Földtani Társulatnak már 1925-ben tagja lett, és számos területen töltött be tisztséget, többek között társelnöki funkciót is. Jelentős szerepet vállalt az Őslénytan Rétegtani Szakosztály létrehozásában, amely „ŐsIénytani Szakcsoport" néven 1963-ban alakult meg, és első elnöke Bogsch László volt. 1964-ben a Bécsi Földtani Társulat levelező tagjává választotta.

Kimagasló tudományszervezői tevékenysége mellett az őslénytan és a karszttudományok témakörében megjelent több mint 170 tanulmánya és négy tudományos témájú könyve fémjelzi, hogy Bogsch professzor a barlangokhoz és a karsztosodó kőzetekhez kapcsolódó őslénytani tudományos kutatásaival nemzetközi szinten is kimagasló eredményeket ért el. Tudományos lelkiismeretességgel haladt az általa mindig tisztelt nagy elődei és tanítómesterei nyomdokain, kortársaival és a fiatalabb nemzedékekkel, eredményesen fáradozva a magyar karszttudomány és barlangkutatás tekintélyének szerte a világon történő elismertetésén.

A tudomány művelése mellett sokat dolgozott Társulatunk felemelésén is, amelyhez gyakran tudománytörténeti elemzésből indult ki. Itt is realista gondolkodásmóddal szemlélte a jelenségelvet és irányító, tanácsadó munkáiban nemcsak a ma, hanem a holnap diszciplínáiból indult ki. Ezeket az elgondolásait többek között részletesen kifejti a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat 70. éves ünnepi ülésén. Emlékezéseiből idézve „. a barlangtan vagy szpeleológia eleve rendkívül sokoldalú, sok rész-szakból összeötvöződő tudomány. Egész sereg tudományágat képviselő szakosztályaink mindegyike valamely tudományágnak a barlangokkal kapcsolatos ismeretanyagával dolgozik. A szpeleológiának ez a nagyarányú „ab ovo" tagoltsága adja egyrészt a barlangtan sokszínűségének varázsát, romantikus vonzó tényezőjét, másrészt azokat az olykor ellentmondásos és gyakran feloldhatatlan nehézségeket, amelyek a barlangtannak, mint tudománynak a mezején jelentkeznek, s a dolgok természetéből következően Társulatunk életében is. De, ha nagyon kritikusok akarnánk lenni, talán azt a kijelentést is megkockáztathatnánk, hogy még több rész-szak bevonása lenne szükséges Társulatunk érdekeltségébe". Gondolatai számunkra ma is fontos intelmeket és a tudományszervezésben nélkülözhetetlen megállapításokat tartalmaznak.

Bogsch professzor tudományos munkásságának méltó összefoglalását jelentette az általa megírt „Általános őslénytan" című egyetemi tankönyv, amely legnagyobb szabású munkája, tudományos kutatási eredményeinek és egyetemi oktatói tapasztalatainak szintézise, amelyen a fiatal szakemberek számos generációja is felnőtt.

Elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar tudomány eredményeinek külföldön történt megismertetésében is, amelynek csupán egyetlen példája, hogy a Stuttgartban megjelenő „Zentralblatt für Geologie und Paláontologie" című szakfolyóirat számára 1938 óta folyamatosan több ezer magyar szakcikk ismertetőjét küldte meg a geológia és paleontológia területéről. Példás kutató, oktató és tudományos közéleti munkásságáért számos kitüntetést kapott.

Bogsch László sokoldalúan művelt tudós volt. Fiatal kora óta együtt élt a Magyar Karszt- és Barlangkutatb Társulattal gondjaiban és örömeiben, sokat tett sikereiért. Örökségül hagyta ránk bölcs szellemét, amely tiszta fénnyel világítja be a barlangkutatóknak a köztisztelethez, a közmegbecsüléshez és a szakmai sikerekhez vezető útját.

Dr. Fodor István