Őstörténet:
Lábnyomok a Chauvet barlangban

Ministére de la Culture
et de la Communication, France

Az öt évvel ezelőtt felfedezett, s a legrégibb – körülbelül 30 000 éves – sziklarajzokkal díszített Chauvet barlangban emberi lábnyomokat találtak.
A francia kulturális minisztérium télen hagyta jóvá azt az ötéves programot, amelynek keretében újra, immár alaposabban átvizsgálják a barlangot. Jean Clottes, a Francia Kulturális Minisztérium Nemzeti Örökségének főrestaurátora vezetésével a kutatócsoport májusban kezdte meg a munkát. Az emberi lábnyom mintegy 26 000 éves lehet, s a legrégebbi nyom, amely fajunktól, a Homo sapiens sapienstől származik. Michel-André Garcia őstörténész elmondta, hogy mintegy 50 méteren át követhetők a nyomok a barlang agyagtalajában, s egyetlen embertől származnak. A 21,2 centiméter hosszú és 9,2 centiméter széles meztelen lábnyom – néhol tisztán kivehető az öt lábujj és a talp –, egy 1,30 centiméter magas, 8-10 év körüli fiútól származhat –, legalábbis a jelenlegi európai anatómiai jellegzetességek alapján. A nyomok irányából arra következtetnek, hogy a Crô-Magnon-i fiú a kutatók által a Koponyák termének elnevezett barlangterembe tartott. (A terem azért kapta ezt a nevet, mert a padlóján medvekoponyacsontokat találtak.) A fiú lassan haladt, a lábait óvatosan rakta egymás elé, s jól látszik, hogy meg-megcsúszott a nedves agyagon. Nyomai keverednek néha egy-egy medve- vagy farkasnyommal, de nem tudni, hogy az állatok előtte vagy utána hatoltak-e a barlangba. Az útközben lehullt fáklyadarabok elszenesedett maradványainak korát 26 000 évesre becsülik.

Az eddig ismert legrégibb emberi lábnyom a magdaléni kultúrából származik, és 12 000-14 000 éves.
Egyébként a kutatócsoport elsősorban a sziklarajzokat vizsgálandó szállt le a barlangba, s találtak is mintegy harminc újabb – mamutot, bölényt, lovat, orrszarvút – ábrázoló képet. Ezzel 447-re nőtt a barlangban regisztrált sziklarajzok száma.

Forrás: http://www.culture.fr

 Élet és Tudomány, 1999. 26. szám