A CHOLNOKY JENŐ KARSZT– ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT EREDMÉNYEI
[1999] - [2001-2002] - [2003] - [2004] - [2005] - [2006] - [2007]
A 2007. ÉVI CHOLNOKY JENő KARSZT– ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT EREDMÉNYEI
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulattal közösen 2007-ben is meghirdette a Cholnoky Jeni Karszt- és Barlangkutatási Pályázatot annak érdekében, hogy ösztönözze a Társulat keretén belül működi kutatócsoportok és személyek által 2006-ban végzett karsztológiai és szpeleológiai kutatások színvonalas dokumentálását, s ezáltal hozzájáruljon a minisztérium Barlang- és Földtani Osztálya által vezetett közhiteles barlangnyilvántartás és az ahhoz kapcsolódó adattár fejlesztéséhez. A pályázat anyagi fedezetét ez alkalommal az érintett Nemzeti Park Igazgatóságoknál a közhiteles természetvédelmi nyilván-tartások kialakítására elkülönített keretekből sikerült biztosítani.
A pályázatra a megadott határidőig egyéni kategóriában 10, csoport kategóriában pedig 4 pályamunka érkezett be; amelyek a pályázati kiírás feltételeinek kivétel nélkül megfeleltek. Az 5 tagú bíráló bizottság (a MKBT képviseletében dr. Leél-Össy Szabolcs elnök, továbbá Perényi Katalin, dr. Surányi Gergely és Szablyár Péter; a KvVM képviseletében Takácsné Bolner Katalin) a pályamunkákat a pályázati kiírásban megadott szempontok szerint pontozva, az alábbi döntéseket hozta:
CSOPORT KATEGÓRIA
A csoport kategóriában nemcsak a pályázatok száma, de azok színvonala is az átlagosnál gyengébb volt. A maximális 100 pontból 80 pontos teljesítményt egyetlen pályamunka sem ért el, ezért a Bíráló Bizottság első díjat nem osztott ki.
II. díj – 200 000 Ft
Szegedi Karszt és Barlangkutató Egyesület (73 pont)
A nagy rutinnal összeállított, szép kivitelű pályamunka legértékesebb része a tudományos fejezet, amit változatos – így többek között faunisztikára és informatikára is kiterjedi – témájú, de változó színvonalú tanulmányok alkotnak. A Szuadó-barlangi, mecseki viszonylatban jelentős új feltárás kínálta témákat sajnos sem a feltáró munka ismertetése, sem a dokumentáció nem használja igazán ki. A pályázat messze legterjedelmesebb fejezete az egyesület rendkívül szerteágazó és példamutató egyéb tevékenységét mutatja be, ez azonban a pályázat céljának megfelelően a fentiekhez képest csak alacsonyabb maximális pontszámmal jutalmazható.
III. díj – 150 000 Ft
MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektíva (69 pont)
A kollektíva 2006-ban is kitartóan folytatta azt az aprólékos kataszterezi munkát, amit több mint 2 évtizede végez Eszterhás István vezetésével. A feltáró kutatás esetükben barlang-hosszakban szerényebb, de ez a kutatott barlangok jellegéből adódik; s ugyanez határozza meg tudományos munkájuknak barlang-genetikai kérdésekkel foglalkozó főirányát is. Az Évkönyv legerősebb pillére hagyományosan a gazdag térkép- és fotóanyaggal illusztrált dokumentációs tevékenység, amit az üregek nagyságától, jelentőségétől függetlenül egységes látásmóddal és módszertani megközelítéssel végeznek; és dícséretes a kollektíva nemzetközi aktivitása is.
Tudományos különdíj – 80 000 Ft
Gerecse Barlangkutató és Természetvédő Egyesület (e témában 22 pont)
Az egyesület a már több ízben „bevált” gyakorlatnak megfelelően, 2006. évi évkönyvének csupán a tudományos fejezetét nyújtotta be a pályázatra. A korábbi évekhez képest most ez a rész kissé egyhangúbbra sikeredett: két rövid, külső szakértő által készített paleontológiai illetve régészeti beszámoló mellett, kizárólag a Gerecse területén példamutató kitartással és alapossággal végzett denevér-megfigyelések eredményeit mutatja be. Tudományos tevékenységük azonban még így is – mind a befektetett munkát, mind annak dokumentált eredményeit tekintve – kiemelkedőnek értékelheti.
Pénzjutalom – 60.000 Ft
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület (57 pont)
Az egyesület szép fényképekkel (bár néhol az olvasást zavaró zsúfoltsággal) illusztrált jelentésének legértékesebb része a jól dokumentált feltáró és állagvédelmi tevékenység, melynek eredményei közül a Vadetetős-barlangban elért 50 m a Mecsekben komoly előrejutásnak számít. A korábbiaknál szegényesebb tudományos fejezetben a bátaapáti tároló antropogén cseppköveinek a szegediekkel közösen végzett, így az i jelentésükben is szereplő vizsgálata értelemszerűen csak „felerészben” volt pontozható. A jelentős túratevékenységről tanúskodó csoportéletből külön kiemelendő az a komoly munka, amelyet a környezet védelme érdekében az egyesület a kutatóház szennyvíz-problémájának megoldásáért végzett.
EGYÉNI KATEGÓRIA
Ifjúsági különdíj – 120 000 Ft
Vágány Zoltán: A Szepesi-barlang formakincse c. szakdolgozata (82 pont)
A számos jó minőségű fényképpel illusztrált szakdolgozat önálló, alapos és figyelmes terepi munkát tükröz, ami a barlang formakincsének komplex feldolgozásával és rendszerezésével példaként állítható patakos barlangjaink morfogenetikai kutatásához. Az irodalmi hivatkozások és az értelmezések szakszerűségét illetően azonban még merülnek fel kifogások – így pl. meglehetősen sajátos a gravitációsan folydogáló patak vízszint alatti részének az epifreatikus zónához sorolása. Ezek ellenére az eredmények mind az új kisforma-altípusok jelenlétének kimutatása, mind pedig a leírtak mintaszerű, a barlang térképén is pontosan beazonosított fotodokumentálása tekintetében kiemelkedinek értékelhetik.
I. díj – 120 000 Ft
Lénárt László: A fenntartható vízhasználat 3E modelljének szempontjai a határon átnyúló Aggteleki- és Szlovák-karszton, Bükk-hegységi példák alapján c. PhD-dolgozata (82 pont)
Az igényes kivitelő, mutatós ábrák tömegével illusztrált doktori értekezés paradox módon a pályázati kiírás hiányosságaira is felhívja a figyelmet, ugyanis az első szótól az utolsóig ékes angol nyelven íródott. A dolgozat a napjainkban népszerű fenntartható fejlődés jegyében vizsgálja a címbeli területek vízkivételi lehetőségeit. Saját mérései ugyanakkor – értheti módon – lényegében a Bükkre koncentrálódnak, amelyek kiértékelése során 41 karsztvízszintfigyelő és 23 csapadékmérő pont 15 éves adatsorán alapuló, hatalmas adatbázist dolgoz fel. Így az értekezés – címével kissé ellentétben – inkább a Bükk karszthidrológiájának ismeretéhez járul hozzá értékes adatokkal.
II. díj – 100 000 Ft
Kraus Sándor: Amiket nem közölt a Barlang és Karszt c. publikációja (74 pont)
A saját kiadásban megjelent kötet a szerzi életművének eddig nem publikált részleteit főzi csokorba. Ebbil adódóan az írások jellege és mélysége is vegyes: az átfogó tanulmányoktól kezdve a túraleírásokon és szakvéleményeken keresztül az írásaira kapott reflexiókig mindennel találkozhatunk benne; néhol tudományosan komoly, néhol meg a nem geológiai végzettségőek számára is emésztheti, humoros formában. A munka azonban nélkülözi az egyes írások megszületése óta eltelt idő, illetve a nemzetközi szakirodalom által kínált kritikai rálátást, és financiális okokból sajnos hiányzik a hivatkozott szemlélteti ábrák nagy része is; de a leírtak így is számos új információval bővítik a barlangokra vonatkozó ismereteinket.
III. díj – 60 000 Ft
Sásdi László: Az esztergomi Strázsa-hegy és a Sátorkőpusztai-barlang fejlődéstörténete c. publikációja (71 pont)
A tanulmány a Sátorki-pusztai-barlangban és annak környezetében észlelhető jelenségek átfogó fejlődéstörténeti értékelésére tesz hiánypótló jellegű kísérletet. A bemutatott barlang-genetikai modell és az azt alátámasztani hivatott vizsgálati eredmények dokumentálásának alapossága és szakszerűsége azonban több kívánni valót is hagy maga után, megjelenítéséből pedig különösen hiányolható a leírtak térbeli elhelyezését segíti barlangtérkép. Ugyanakkor a pályamunka a barlang rétegkőzettani viszonyaira, preformáló tényeziire, ásványkiválásainak szerkezetére, kémiai és ásványtani összetételére vonatkozóan egyaránt szolgáltat új ismereteket, így azelért eredmények a hiányosságok dacára is jelentősnek minisíthetik.
Pénzjutalom 50 000 Ft
Vid Gábor és szerzőtársai: Vid Gábor és társai által 2006-ban végzett barlangkutató tevékenység c. tanulmánya (69 pont)
Az egyéni kategóriában benyújtott pályamunka ismét csak a pályázati kiírás precízebb megfogalmazásának igényét veti fel, a bemutatott eredmények ugyanis inkább egy kollektíva tevékenységét tükrözik. Ezek közül elsősorban a színvonalas video-klippek emelendők ki: ezek a kis etüdök, riportok jól szolgálják a barlangkutatókról és a barlangkutatásról a köztudatban éli, kissé misztikus kép reálisabbá tételét. A Baradla- és a Béke-barlangban végzett kutatásaik még kezdeti stádiumban vannak, mindenesetre örvendetes és értékelendő, hogy végre hazánk legjelentősebb patakos barlangjaiban is folynak üledékvizsgálatok.
Pénzjutalom 40 000 – 40 000 Ft
Berényi Üveges István – Kraft János: Hidrogeológiai vizsgálatok a KőKA bükkösdi mészkýbányájában c. előadása (66 pont)
A Magyar Hidrológiai Társaság 2006. évi vándorgyőlésén elhangzott előadás alapjául feltehetően a bányatulajdonos által készíttetett hidrogeológiai szakvélemény szolgált. A téma (a kőbánya talpán újabban fakadó vizek és a közeli karsztvízbázis esetleges összefüggésének felderítése vagy kizárása) ennek megfelelően jól körülhatárolt. Szakszerű a feladat megoldása is, és az eredmény – helyi jelentősége dacára – érdekes problémát tár fel a karszttudományok iránt érdeklődők számára. Ugyanakkor a benyújtott pályamunka értékét rontja a felületes szövegszerkesztés és az ábrák jelentős részének használhatatlanul elmosódott volta is.
Prakfalvi Péter: A nagybátonyi Macska-barlang kutatástörténete, földtana és genetikája c. tanulmánya (65 pont)
A pályamű dicséretes részletességgel, színvonalas térkép- és fotóanyaggal illusztrálva foglalja össze az andezittufában kialakult, 14 m összhosszúságú kis barlang kutatástörténetét és környezetének földtani viszonyait. Ez utóbbi a vonatkozó szakirodalom alapos ismeretéről tanúskodik, akár egyetemi színvonalú könyvfejezet is lehetne. Önálló gondolatok elsősorban a Macska-barlang genetikája c. fejezetben találhatók, ahol a szerzi jó kritikai érzékkel veti össze megfigyeléseit a barlang keletkezésével kapcsolatos korábbi nézetekkel. Örvendetes lenne, ha minden magyarországi kis barlangról ilyen alapos összefoglaló munka készülne.
Eszterhás István: Felszíni denudációs formák és gyapjúzsák-barlangok a Velencei-hegység gránitjában c. publikációja (64 pont)
A tanulmány tudományos ismeretterjesztő „rewiev”, amelynek tartalmával – ha nem is ilyen szabatosan összefogott formában – a Vulkánszpeleológiai Kollektíva évkönyveiben már találkozhattunk. Saját – bár nem új – eredmény a területen található kisbarlangok bemutatása, amelyek hossza együtt sem éri el a 40 métert. Mindenképpen dícséretes azonban az a törekvés, amellyel a szerzi egy-egy területre, illetve a nemkarsztos barlangok egyes típusaira vonatkozó ismereteit összefoglaltan publikálva, a szélesebb szakmai közönség számára is hozzáférhetővé teszi.
Könyvjutalom (könyvutalvány) 20.000–20.000 Ft
Barati Judit: A páratartalom-mérések első eredményei a bükki denevérek vizsgálatánál c. tanulmánya (60 pont)
A szerzi a Bükk-hegységben évek óta folytatott munkájának újabb eredményeiről számol be, ez alkalommal a Létrási Vizes-, a Láner- és Szent István-barlangokban újonnan megkezdett páratartalom-mérésekre koncentrálva. A pályamunka – amint azt a cím is mutatja – még csak a tervezett mérési sorozat legelső eredményeit tartalmazza, amelyek érdemi következtetések levonására még nemigen alkalmasak. Minthogy azonban a barlangok rendszerint igen magas páratartalmának pontos mérése nem tartozik az egyszerű feladatok közé, az erre vonatkozó adatok gyarapodása kétségkívül örvendetes.
Eszterhás István: Bátonyterenye és Mátrakeresztes barlangjai c. publikációja (58 pont)
A „Nógrádi Értékekért” c. regionális lapban megjelent cikk a tudományos ismeretterjesztés körébe sorolható – a szó igaz értelmében. A barlangkutatók számára a Vulkánszpeleológiai Kollektíva évkönyveiben leírtakhoz képest újabb ismereteket nem szolgáltat; jelentőségét az adja, hogy két, barlangokban nem bővelkedő település lakóinak figyelmét felhívja a természet ezen értékeire, és így esetleg ösztönzi is őket azok fokozottabb megbecsülésére illetve védelmére. A cikk nyelvezete egy laikus számára is közérthető, amit a szerzi a tőle megszokott pontossággal, fotókkal, ábrákkal és térképekkel illusztrál.
A
2006. ÉVI CHOLNOKY JENŐ KARSZT– ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT EREDMÉNYEI
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a Magyar Karszt- és
Barlangkutató Társulattal közösen 2006-ben is meghirdette az immár hagyományos
Cholnoky Jenő Karszt- és Barlangkutatási Pályázatot annak érdekében, hogy
a Társulat keretében működő kutatócsoportok és személyek által a
karsztterületeken és barlangokban 2005-ben végzett feltáró és tudományos
munkák részletes és színvonalas dokumentálását ösztönözze, s ezáltal
hozzájáruljon a KvVM Barlangtani és Földtani Osztálya által vezetett közhiteles
barlangnyilvántartás és az ahhoz kapcsolódó adattár fejlesztéséhez.
A pályázatra a megadott határidőig összesen 18 pályamunka érkezett be,
ezek közül azonban egy szakdolgozat a kiírási feltételeknek sem példányszámát,
sem készítésének idejét tekintve nem felelt meg. Az értékelhető 17 pályamű
közül 12 egyéni kategóriában került benyújtásra, míg a csoportok érdeklődése
ez alkalommal sajnos lanyhább volt, ebben a kategóriában csupán 5 pályázat
érkezett. Az 5 tagú bíráló bizottság (a MKBT képviseletében dr. Leél-Össy
Szabolcs elnök, továbbá Börcsök Péter, Maucha László és Perényi
Katalin; a KvVM képviseletében Takácsné Bolner Katalin) a pályamunkákat a
pályázati kiírásban megadott szempontok szerint pontozva, az alábbi döntéseket
hozta:
CSOPORT KATEGÓRIA
I. díj – 300 000 Ft
Ariadne Karszt- és Barlangkutató Egyesület (89 pont)
Az évkönyv egy viszonylag kis létszámú csoport rendkívül aktív tevékenységének
mintaszerűen kivitelezett, színvonalas bemutatása. Évek óta kitartóan
folytatott feltáró kutatásaik 2005-ben az Ariadne-barlang feltárását, a
Ferenc-hegyi-barlang mélyszintjén, a Szalajka-forrásbarlangban, valamint a
Hajnóczy-barlang kürtőinek kimászásával is új járatok felfedezését
eredményezte. Sokoldalú dokumentációs tevékenységükből külön kiemelendő
a nagyszámú fénykép-illusztráció művészi színvonala. Dícséretes a
tudományos adatgyűjtő munkájuk is (klímamérések, denevérszámlálás stb),
ezek elemző értékelése azonban még hiányos. Összefoglalva csak az sajnálható,
hogy eddig nem vettek részt a pályázaton…
II. díj – 200 000 Ft
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület (76 pont)
Az Egyesület igen jól szerkesztett jelentése ismét sokoldalú kutatótevékenységet
tükröz. Folytatták – némi továbbjutással – a Szajha-felső-barlang
illetve a Vadetetős-barlang bontását; s a törmelékszállításhoz
laposvas-sínrendszert terveztek és kiviteleztek. Az Abaligeti-barlang rendszerének
hidrológiai kutatása keretében rendszeres csapadékméréseket és sikeres
nyomjelzéseket végeztek; folytatták 4 mecseki barlang radontranszport-vizsgálatát,
összefoglalták az utóbbi 15 esztendő denevérmegfigyeléseinek eredményeit;
s mindezeket számos térképpel, fotóval, grafikonnal és egyéb ábrával is
dokumentálták.
III. díj – 120 000 Ft
Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület (69 pont)
Az Egyesület 2005. évi tevékenységéről számot adó, igényes kivitelű
jelentésből úgy tűnik, hogy a Mecsekben végzett feltáró kutatásaik korábbi
lendülete kissé alább hagyott. Terjedelméhez képest a tudományos fejezet
is viszonylag kevés új információt tartalmaz – ilyenek a Rumba-barlang víznyomjelzése
és a Tettye szökevényforrásainak vizsgálata – s az Egyesület életének
bemutatására koncentráló dokumentáció sem éppen a megadott értékelési
szempontok szerinti. Továbbra is kiemelkedő viszont a környezetvédelmi nevelésben
való aktív részvételük, tudományos népszerűsítő törekvéseik és ötleteik
(lásd pl. a „Bonts okosan!” társasjáték), s dícséretes a jelentéshez
anyagot szolgáltató tagok nagy száma is.
III. díj – 120 000 Ft
MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektíva (69 pont)
A Kollektíva hagyományosan terjedelmes évkönyve ismét a szerkesztő Eszterhás
István alaposságát dicséri. Fő erénye a tartalmas és lényegretörő összefoglaló
mellett most is a dokumentációs rész, amelyet bőséges térkép és fotóanyag
tesz szemléletessé. Aktivitásuk nemzetközi szinten is változatlan; a
feldolgozásra váró hazai témák és területek azonban mintha kezdenének
fogyatkozni – erre utalhat a tudományos fejezet szokásosnál szerényebb
volta is, ami újszerű szakmai információkat csak a Velencei-hegység denudációs
formáinak és gyapjúzsák-barlangjainak keletkezését összefoglaló rövid
tanulmányban nyújt.
A csoport kategória eredményeinek összesítése
|
Összefoglalás 0-10 pont |
Feltáró munka 0-25 pont |
Tudományos 0-25 pont |
Dokumentáció 0-25 pont |
Egyéb tevék. 0-15 pont |
Összesen |
Megjegyzés |
Ariadne Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
9 |
24 |
20 |
23 |
13 |
89 |
I. díj |
Myotis Barlangkutató, Természetjáró és Természet-védő Egyesület |
10 |
18 |
8 |
18 |
10 |
64 |
Dokumentációs különdíj |
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
9 |
16 |
19 |
17 |
15 |
76 |
II. díj |
Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
5 |
14 |
20 |
15 |
15 |
69 |
III. díj |
Vulkánszpeleológiai Kollektíva |
10 |
11 |
13 |
22 |
13 |
69 |
III. díj |
Különdíj – 100 000 Ft
Dokumentációs tevékenységért
Myotis Barlangkutató, Természetjáró és Természetvédő Egyesület (64
pont)
A pályamunka tanúsága
szerint az Egyesület töretlen lelkesedéssel folytatta a Bükk-hegységben a tőlük
már megszokott, ipari léptékű és műszaki leírású feltáró kutatásokat,
az eredmények azonban most nem álltak arányban a befektetett munkával. A
jelentés kiemelkedő része a dokumentációs tevékenység, melynek keretében
44 új, javarészt a Pes-kő falban elhelyezkedő kis barlang vázlatos térképét
és fotodokumentációját közlik (bár azok elrendezése kissé kaotikus).
Szintén igen értékes az Egyesület és elődei által az István-lápai-barlangban
végzett kutatások összefoglalása, amiről akár bővebben is szívesen
olvasnánk.
EGYÉNI KATEGÓRIA
Különdíj – 150 000 Ft
Surányi Gergely: Módszerfejlesztés az U234/Th230 izotóparány mérésén
alapuló uránsoros kormeghatározás terén c. PhD dolgozata (pontozás nélkül)
A pályázó által már sikeresen megvédett doktori értekezés színvonala és
jelentősége a kategória egyéb pályaműveivel közvetlenül nem összemérhető.
Nemcsak egy elfogadott, korszerű abszolútkor-határozási módszer hiánypótló
hazai adaptációját tartalmazza, de azt szinte minden területen továbbfejleszti,
olcsóbbá teszi, pontosítja hibaszámítását, lehetővé téve ezzel annak
széleskörű hazai alkalmazását. Kísérletes módon kidolgozott módszerét
hazai mintákon ki is próbálja kalcitra, aragonitra, sőt a kalcium-foszfát
anyagú csontokra és ami a legnehezebb, baritra is. Az ELTE-n felállított
laboratórium segítségével módszerétől barlangjaink és képződményeik
keletkezésének korára vonatkozóan is forradalmian új ismereteket, adatokat
várhatunk.
I. díj – 120 000 Ft
Szabó Lénárd: Barlangfejlődés a Canin-fennsík mélyén c. szakdolgozata
(87 pont)
Az ELTE TTK Természetföldrajzi Tanszékén ill. Pedagógiai és Pszichológiai
Karán készült diplomamunkát ill. tanári szakdolgozatot összefoglaló pályamű
mindkét eleme akár önállóan is megállná a helyét a pályázaton. Közülük
az előbbi a magyar barlangkutatás eddigi legjelentősebb külföldi eredményének
számító Gortani-rendszer első tudományos igényű, részletes feldolgozásának
minősíthető, jól megválogatott, színvonalas illusztrációk tömegével;
de figyelemre méltó a pályamunka második részét alkotó, s a szpeleológiai
ismeretek közoktatási helyzetét és szerepét, valamint a hazai szpeleológiai
oktatási rendszer helyzetét és feladatait áttekintő, komplex elemzés is.
II. díj – 100 000 Ft
Kovács Attila és szerzőtársai: 50 év barlangkutatás – a MLBE és elődei
c. publikációja (85 pont)
A miskolci barlangkutatók láthatólag hagyományt teremtenek azzal, hogy
egy-egy jeles évforduló kapcsán az addigi tevékenységüket reprezentatív,
nyomdai úton sokszorosított kiadványok formájában foglalják össze. A Kovács
Attila szerkesztésében megjelent tárgyi pályamunka – számos még nem
publikált dokumentumot és fotót közreadva – a régmúlt vonatkozásában
is képes azonban újat nyújtani, sőt az eljövendő nemzedéknek is példát
mutat arról, hogy a barlangok szeretete milyen emberi kapcsolatokat formált
hazánk egyik legjelentősebb karsztterületén, a Bükk-fennsíkon. Olyan
mindenre kiterjedő kordokumentum, ami méltó emléket állít a magyar
barlang-kutatás aranykorának.
II. díj – 100 000 Ft
Szittner Zsuzsa – Polacsek Zsolt: Kutatási eredmények a Királyerdő
barlangjai-ban c. tanulmánya (83 pont)
A pályamunka egy kis csapat által hosszú évek alatt végzett munka eredményeit
foglalja monográfiaszerűen össze, ami – különös tekintettel a továbbkutatási
lehetőségek taglalására – példamutató vállalkozás arra, hogy nem csak
az íróasztalnak és magunknak kutatunk. A feldolgozott objektumokat és elméleti
összefüggéseket jól át-tekinthető felszíni térképszelvények teszik érthetővé
a területet nem ismerők számára is, s érdekes színfoltot jelent a
dolgozathoz mellékelt CD zenés diavetítése is.
III. díj – 60 000 Ft
Sásdi László: Az Aggtelek-Rudabányai hegyvidék édesvízi mészkőelőfordulásai
c. előadása (75 pont)
A Karsztfejlődés konferencián elhangzott előadás témaválasztásának
újszerűségét tükrözi, hogy amíg a korábbi földtani térképek a legjobb
esetben is csak négy helyen tüntettek fel édesvízi mészkő-előfordulásokat
a címbeli területen, a szerző – részben irodalmi alapon – további
kilenc lelőhelyet is ismertet és dokumentál, szak-szerűen közölve minden
egyes előfordulás ismert illetve feltételezhető korát is. A pályamunka elsőként
ad mindezekről önálló területi áttekintést; mondanivalójában és
kivitelében is színvonalasnak minősíthető.
III. díj – 60 000 Ft
Sűrű Péter: Barlangi szifontavak vízszintváltozásainak vizsgálata c.
TDK-dolgozata (75 pont)
A pályázó a Létrási-vizesbarlang és a Szepesi-Láner-barlangrendszer
egy-egy szifonjában végzett Dataqua nyomásmérő műszer segítségével
8–8 hónapon át közel folyamatos vízállásmérést; a mért adatsorokat a
bánkúti csapadékadatokkal, illetve az átfedő 40 napos időszakban egymással
is összehasonlítva. A szakszerű és precíz munka eredményeként tett megállapításai
– miszerint a vízszintváltozások nem mindig arányosak a kiváltó csapadék
mennyiségével, továbbá hogy a Létrási-vizes-barlangban a változások
intenzívebbek – ugyancsak jelentősnek értékelhetők.
Pénzjutalom 40 000 – 40 000 Ft
Barati Judit: Téli denevér-megfigyelések a Bükk három barlangjában c.
tanulmánya (72 pont)
A bükki barlangok telelő denevérállományával negyedik éve foglalkozó
pályázó ez alkalommal a Kecske-lyukban, a Láner- és a Szent István-barlangban
havonta végzett megfigyelések és hőmérsékletmérések eredményeit mutatja
be, értékes adatokat szolgáltatva e barlangok állományainak időbeli és térbeli
alakulásához. A feldolgozás alaposságából azonban hiányolható a korábbi
adatok áttekintése, s a denevérek elhelyezkedését illetve a barlangok hőmérséklet-alakulását
illusztráló ábrákról sem derül ki, hogy azok átlagértékeket avagy
egy-egy felvételi időpont adatait mutatják-e be.
Nagy Sándor–Vojnits Anna: Ásványtani vizsgálatok a Sátorkőpusztai-barlang-ban
c. TDK-dolgozata (71 pont)
A gondos kiállítású, szép munka témaválasztása a barlang felfedezésének
60. évfordulója kapcsán különösen aktuális; hiszen szinte hihetetlen,
hogy egy ennyire fontos és közismert, könnyen megközelíthető barlang részletes
ásványtani feldolgozása mindeddig nem történt meg. A pályázók 12 mintából
végeztek műszeres vizsgálatokat és/vagy készítettek csiszolatokat. 4
barlangfejlődési fázishoz kapcsolódóan 7 ásványt mutattak ki, amelyek közül
jelentős új eredmény a primer dolomitkiválás felismerése és igazolása. A
vizsgálatok még nem fejeződtek be, néhány pontatlanság és elnagyolt
fogalmazás tetten érhető a dolgozatban.
Eszterhás István: Homokkőbarlangok képződésének magyarországi példái
c. publikációja (71 pont)
A Karsztfejlődés konferencián elhangzott illetve publikált tanulmány a
homokkövek barlangképződési folyamatairól ad összefoglaló áttekintést,
s rövid leírások, térképek és fotók segítségével bemutatja az egyes
genetikai típusok legjellemzőbb hazai képviselőit. A nagyrészt saját korábbi
feldolgozásokon alapuló pályamunka újszerűségét és jelentőségét elsősorban
annak összefoglaló jellege adja; alapossága és a megjelenítés a szerzőtől
már megszokott magas színvonalú.
Prakfalvi Péter: A szilaspogonyi Kiskő bazaltbarlangjának kutatástörténete,
földtana és genetikája c. tanulmánya (71 pont)
A részben igen alapos szakirodalmi feldolgozáson, részben saját terepi
megfigyeléseken alapuló pályamű nemkarsztos barlangjaink egy kevesek által
ismert kis gyöngyszemét, a szilaspogonyi Kiskő 28 m összhosszúságú, 14 m
mélységű bazalt-barlangját mutatja be. Kiemelkedő része a genetikai elemzés,
amiben az eddigi kialakulási modellek szakszerű kritikáját követően meggyőzően
érvel annak robbanásos kitörési kürtőként történt keletkezése mellett.
Sajnálatos, hogy a térképekkel, szelvényekkel és fotókkal gazdagon
illusztrált munka csak egy nylontasakban került benyújtásra.
Pénzjutalom 20 000–20 000 Ft
Szilvay Péter: A Sátorkőpusztai-barlang morfológiai leírása c. tanulmánya
(68 pont)
A pályamunka címe kissé megtévesztő: a dolgozat ugyanis nemcsak a
barlang morfológiai elemeit, makro- és mikroformáit, hanem a még látható
ásványkiválások megjelenési módjait is egy állapotfelvételi jegyzőkönyv
aprólékosságával bemutatva ad hű képet a felfedezése óta alaposan tönkretett
barlang minden megmaradt értékéről. Jelentősége és újszerűsége éppen
e részletességben rejlik – kár, hogy a szöveget nem tagolta
barlangszakaszonként kisebb fejezetekre, mert így nehéz követni a mondanivalóját.
Nagy Sándor: Hidrotermális ásványkiválások vizsgálata a
Ferenc-hegyi-barlang-ban c. TDK-dolgozata (68 pont)
A pályázó a főleg saját érdemének betudható jelentős felfedezésben
– azaz a Ferenc-hegyi-barlang mélyszintjében – rejlő vizsgálati lehetőségeket
messze nem merítette ki. A földtani környezet és a genetika bemutatása kissé
elnagyolt, a hivatkozások helyenként hiányosak (pl. barlangtérkép). A képződmények
leírása is túlzottan tömörre sikeredett, és viszonylag kevés mintát
vizsgált. A még nem igazán kiérlelt dolgozat legjelentősebb eredményei a jól
sikerült zárványvizsgálatok, ezt a munkát érdemes lenne folytatnia.
Könyvjutalom
Prakfalvi Péter: A pásztó-mátrakeresztesi Zsivány-barlang kutatástörténete,
földtana és genetikája c. tanulmánya (61 pont)
A dolgozat újfent egy érdekes kis nemkarsztos barlang, a mindössze 5 m
hosz-szúságú Zsivány- (Vidróczki) barlang és földtani környezetének
eddigi kutatási ered-ményeiről ad korrekt, jól használható összefoglalót.
Önálló és újszerű megállapí-tásnak azonban csak a szpeleológiai és kőzettani
ismeretek összekapcsolásának eredményeként, a kis gázhólyag-barlangot
kialakító „gáz” vízgőz-mivoltának rögzítése minősíthető, s a
megjelenítést rontja az illusztráló térképek és fotók egy részének
„színelcsúszása” is.
Az egyéni kategória eredményeinek összesítése
|
Téma újszerűsége 0-10 p |
Alaposság, szakszerűség 0-30 p. |
Eredmények jelentősége 0-40 p. |
Megjelenítés színvonala 0-20 p. |
Összesen |
Megjegyzés |
Barati Judit |
9 |
21 |
28 |
14 |
72 |
Pénzjutalom |
Eszterhás István |
8 |
23 |
23 |
17 |
71 |
Pénzjutalom |
Kovács Attila és szerzőtársai |
9 |
27 |
30 |
19 |
85 |
II. díj |
Nagy Sándor |
7 |
21 |
28 |
12 |
68 |
Pénzjutalom |
Nagy Sándor–Vojnits Anna |
8 |
22 |
28 |
13 |
71 |
Pénzjutalom |
Prakfalvi Péter (1) |
8 |
25 |
28 |
10 |
71 |
Pénzjutalom |
Prakfalvi Péter (2) |
7 |
24 |
19 |
11 |
61 |
Könyvjutalom |
Sásdi László |
9 |
22 |
29 |
15 |
75 |
III. díj |
Surányi Gergely |
Pontszerű értékelés nem történt |
Különdíj |
||||
Sűrű Péter |
9 |
23 |
29 |
14 |
75 |
III. díj |
Szabó Lénárd |
10 |
24 |
36 |
17 |
87 |
I. díj |
Szilvay Péter |
8 |
23 |
26 |
15 |
68 |
Pénzjutalom |
Szittner Zsuzsa–Polacsek Zsolt |
10 |
22 |
32 |
18 |
83 |
II. díj |
A
2005. ÉVI CHOLNOKY JENŐ KARSZT– ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT EREDMÉNYEI
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat keretén belül működő kutatócsopor-tok,
személyek által a karsztterületeken és barlangokban végzett feltáró és
tudo-mányos munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának
eme-lése, a KvVM Barlangtani és Földtani Osztálya által vezetett közhiteles
barlangnyíl-vántartás és az ahhoz kapcsolódó adattár fejlesztése érdekében
a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a Magyar Karszt- és
Barlangkutató Társulattal közösen 2005-ben is meghirdette a hagyományos
Cholnoky Jenő Karszt- és Barlangkutatási Pályá-zatot részben a KvVM Zöld
Forrás programja, részben egyéb minisztériumi források terhére.
A pályázatra a megadott, 2006. március 16-i határidőig összesen 17 pályamunka
érkezett be, ami az elmúlt évhez képest kissé mérsékeltebb érdeklődést
tükröz. Ebben – a változatlanul jelentős kutatói kapacitásokat lekötő,
ám a pályázaton értelemszerűen nem indítható nemzeti parki megbízásos
munkák mellett – közrejátszhatott a pályázat meglehetősen késői, 2005
decemberi kiírása is, aminek az elhúzódását az anyagi fedezet előteremtésének
nehézségei indokolták.
A kiírásnak megfelelő, értékelhető pályamunkák száma összesen 16 volt;
ebből egyéni kategóriában 8, csoport kategóriában 8 pályamű érkezett
be. Az 5 tagú bíráló bizottság (a MKBT képviseletében Börcsök Péter,
dr. Leél-Össy Szabolcs, Maucha László és Perényi Katalin, illetve a KvVM képviseletében
Takácsné Bolner Katalin) a pályamunkákat a pályázati kiírásban megadott
szempontok szerint pontozva, az alábbi döntéseket hozta:
CSOPORT KATEGÓRIA
I. díj – 300 000 Ft
Alba Regia Barlangkutató Csoport (92 pont)
A csoport Évkönyve ez alkalommal is a hagyományaikhoz méltó, minden téma-részében
tartalmas és igényesen kidolgozott pályamű, ami számos számítógépes ábrájával,
táblázatával formájában is követi a technika fejlődését. Újabb területekre
is kiterjedő feltáró kutatásaik és változatos témaköröket felölelő
tudományos tevékenységük bemutatása egyaránt gazdagon illusztrált, s külön
dicséretet érdemel, hogy az összegyűjtött adatok feldolgozásában szinte
minden csoporttag egy-egy önálló írással vesz részt. Dokumentációs munkájukból
külön kiemelendő az eddigi évkönyveik DVD-n történt feldolgozása, ami a
megőrzésen túlmenően a köz számára való felhasználhatóságot is jelentősen
növeli.
II. díj – 200 000 Ft
Gerecse Barlangkutató és Természetvédő Egyesület (84 pont)
Az Egyesület végre szakítva az utóbbi esztendők gyakorlatával, 2004.
évi munkájáról a csoport kategória követelményeinek maradéktalanul
megfelelő pályaművet nyújtott be. A számos fényképpel illusztrált évkönyv
jó áttekintést nyújt a kollektíva jól szervezett, tervszerű és szerteágazó
tevékenységéről, amiből továbbra is kiemelkedik az alapos és jól
dokumentált tudományos kutatómunka. A feltáró és dokumentációs fejezetek
ehhez képest szerényebb eredményeket tartalmaznak, elismerést érdemel
viszont a Gerecse 13 barlangjában végzett, s a szemétszedéstől az omlásveszély-elhárításig
terjedő komplex állagvédelmi tevékenység.
III. díj – 120 000 Ft
Myotis Barlangkutató, Természetjáró és Természetvédő Egyesület (72
pont)
A pályázaton hosszú kihagyás után ismét induló Egyesület tevékenységének
fő irányát a feltáró kutatások határozzák meg, amelyek hatékonyabbá tétele
érdekében jelentős módszer- és eszközfejlesztéseket végeztek. Az anyagszállítás-technikai
újításaik részletes műszaki és fotódokumentálása mellett elkészítették
a Délnyugati-Bükkben általuk kutatott hat barlang – köztük az újonnan
feltárt Medvetükrös-barlang – bejárási útmutatóját és térképét is.
Ez utóbbiak rajztechnikai kidolgozása azonban még javítandó, s a dokumentációból
a bírálók hiányolták az ismertetett, még nem közismert barlangok helyszínrajzát
is.
MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektíva (71 pont)
A Kollektíva évkönyve a tőlük már megszokott alapossággal és körültekintéssel
készült, terjedelmes munka. Tevékenységük jellegéből adódóan a feltárási
eredményeik csekélyek, de jól dokumentáltak; s ezúttal a tudományos
fejezet is a szoká-sosnál szerényebb tartalmú. A pályamunka gerincét alkotó,
mintaszerűen kidolgozott dokumentációs fejezet viszont érdekes objektumokat,
szinte ismeretlen helyeket mutat be, gondos precizitással. A közölt számos
barlangleírás, -térkép és -fotó mögött rejlő munkát csak elismerés
illeti, akárcsak a kollektíva nemzetközi aktivitását.
Különdíjak – 80 000 - 80 000 Ft
Tudományos tevékenységért
Pro Natura Karszt és Barlangkutató Egyesület (67 pont)
Az igen jól szerkesztett, térképekkel, grafikonokkal és számos jó minőségű
fényképpel illusztrált jelentés gerincét a tudományos munka alkotja. Ennek
során az Abaliget-barlangban rendszeres vízállás-méréseket, 4 barlangban
radontranszport-méréseket, 26 barlangban pedig denevérszámlálást végeztek,
s az ELTE-n első alkalommal történtek abszolútkor-vizsgálatok az
Abaligeti-barlang cseppkőkiválásain. Egyéb tevékenységeik közül
kiemelkedik a romániai Izverna-barlangban történt feltárás; s élvezetesek
a külföldi túráikról készült beszámolók is.
Dokumentációs tevékenységért
Labirint Karszt és Barlangkutató Sport Egyesület (67 pont)
A létszámához képest igen aktív kis csapat jelentése gyönyörűen
illusztrált, nagyon igényes kivitelű munka. A fotó- és térképdokumentáció
részletessége messze meghaladja a feltárásaik nagyságrendje által megkívántat;
s a feldolgozás alapos-ságát bizonyítja a felfedezett csont- és cserépleletek
művészi színvonalú grafikai ábrázolása is. Dicséretes az a kitartás is,
amellyel a Cserszegtomaji-kútbarlang radonvizsgálatához az adatokat gyűjtik
– a jövőben azonban ügyelni kell arra, hogy a méretarány egyetlen térképről
se maradjon le.
Pénzjutalom – 50 000 Ft
Szegedi Karszt és Barlangkutató Egyesület (62 pont)
A kollektíva jól áttekinthető, formailag tetszetős pályázata az elmúlt
évek munkáihoz képest most úgy a feltáró, mint a tudományos kutatások
vonatkozásában jóval szerényebb évről ad számot; s dokumentációs tevékenységük
is a Szuadó-barlangról készített, DVD-n rögzített kisfilmre korlátozódik.
Külön elismerést érdemel viszont az egyesület természet- és környezetvédelmi
nevelési programja, amelyet évek óta következetesen, remek PR munkát végezve,
eredményesen folytatnak az iskolás korosztály körében.
Könyvjutalom – 20 000 Ft
Troglonauta Barlangkutató Egyesület (42 pont)
A pályamű javarészét a DCM megbízásából a Cement-barlangban végzett
feltáró munka ismertetése és a kapcsolódó barlangtani szakvélemény teszi
ki. Az ebben közölt szakirodalmi feldolgozás tanulságos és alapos munkát tükröz,
kár, hogy hivatkozásokat nem tartalmaz. Az Egyesület jelentős eredményeket
ért el a Naszályi-víznyelőbarlang biztonságosan járhatóvá tételében
is; sajnos a pályázatuk értékelését erősen rontja, hogy a kiírás által
megkövetelt elő- és utójáték (Összefoglalás, Csoportélet) az anyagban
nem, illetve csak nyomokban szerepel.
A csoport kategória eredményeinek összesítése
|
Összefoglalás 0-10 p |
Feltáró munka 0-25 p |
Tudományos 0-25 p |
Dokumentáció 0-25 p |
Csoportélet 0-15 p |
Összesen |
Megjegyzés |
Alba Regia Bar-langkutató Csoport |
9 |
23 |
22 |
24 |
14 |
92 |
I. díj |
Gerecse Barlangkutató és Természetvédő Egyesület |
9 |
20 |
23 |
19 |
13 |
84 |
II. díj |
Labirint Karszt- és Barlangkutató SE |
8 |
14 |
14 |
20 |
11 |
67 |
Dokum. különdíj |
Myotis Barlangkutató, Természetjáró és Természetvédő Egyesület |
8 |
17 |
15 |
20 |
12 |
72 |
III. díj |
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
9 |
15 |
18 |
12 |
13 |
67 |
Tudom. különdíj |
Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
7 |
12 |
12 |
17 |
14 |
62 |
Pénzjutalom |
Troglonauta Bar-langkutató Egye-sület |
0 |
16 |
10 |
13 |
3 |
42 |
Könyvjutalom |
Vulkánszpeleológiai Kollektíva |
10 |
13 |
13 |
23 |
12 |
71 |
III. díj |
EGYÉNI KATEGÓRIA
I. díj – 150 000 Ft
Simon Béla: Pál-völgyi-barlang c. videofilmje (88 pont)
A film újszerű megközelítést hoz a barlangok népszerűsítését célzó,
nagyközönségnek szánt alkotások között. Nemcsak egy elégikus szemléletet
tükröz lírai zenével és jól emészthető szakmai információkkal, hanem a
feltárás folyamata iránt is képes felkelteni a laikus néző érdeklődését.
A filmet életszerűvé tévő, jól elhelyezett anekdoták és vidám storyk éppen
elég hosszúak ahhoz, hogy oldják a szakmai részt és fenntartsák a
figyelmet 26 percen keresztül. Jó a dramaturgia, jók a vágások és jó az
idegenforgalmi túrával záruló, a figyelmet a barlangok sérülékenységére
terelő zárszó is; egyszóval egy kitűnő filmet látunk.
Szablyár Péter: Föld alatti Magyarország c. könyve (86 pont)
A rendkívül szép kiállítású, gazdag fotóanyaggal illusztrált könyv
jelentős részben nem barlangi témáról ír, de éppen e miatt újszerű vállalkozás:
barlangjaink mellett
bányákról, alagutakról, kazamatákról és más mesterséges felszín alatti
terekről kínál változatos és közérthető áttekintést. A barlangokról
szóló fejezetek szakmailag korrektek, bár a bemutatott objektumok kiválasztása
részben önkényesnek tűnik. Új szpeleológiai információkat nem tartalmaz
(ez nem is volt célkitűzés), de gondos, precíz munka, ami mintaszerű
kivitelével és olvasmányos stílusával igen jól szolgálja a barlangokkal
kapcsolatos ismeretterjesztés céljait.
II. díj – 100 000 Ft
Deák István: A Csévi-szirtek barlangjainak geológiai viszonyai és fejlődéstörténete
c. szakdolgozata (82 pont)
A dolgozat a Csévi-szirtek barlangjainak, kiemelten a Leány–Legény-barlangrendszernek
a földtani környezetére, kőzettani-szerkezeti viszonyaira, formakincsére,
ásványkiválásaira és üledékeire vonatkozó megfigyeléseket összegzi.
Vizsgálati eredményei közül különösen jelentősek az agyagkitöltés
eredetére és a kalcitlemezek abszolút korára vonatkozó adatok; az illusztrációk
közül azonban hiányolhatók az esetleges területi vagy szintbeli összefüggéseket
láttató tematikus térképek. Dicséretes viszont, hogy a dolgozat védésekor
felmerült szakmai észrevételek zöme a benyújtott pályamunkában már javításra
került.
III. díj – 70 000 Ft
Sásdi László: A Gerecse karsztjának fejlődéstörténete c. publikációja
(78 pont)
A Karsztfejlődés konferenciakötetben publikált tanulmány a Gerecse
karsztosodásával kapcsolatos eddigi ismereteket foglalja rendszerbe. Túlnyomórészt
irodalmi áttekintés, korrekt hivatkozásokkal és csak kis mértékben átdolgozott,
inkább átvettnek tekinthető ábrákkal (azok önálló elkészítése meg is
haladná egy ilyen dolgozat kereteit). Bár az önálló fejezetek (pl. pliocén
folyóvizek, karsztfejlődés) kissé spekulatívak, tényekkel kevéssé alátámasztottak
és néhol vitathatók; a pályamunka jelentős helyismeretről és alapos
irodalmi tanulmányokról tanúskodó, értelmes és hasznos összefoglaló.
Barati Judit: A Létrási-vizesbarlang telelő denevérkolóniájának változásai
1985-től napjainkig c. OTDK dolgozata (74 pont)
A pályamunka a Létrási-vizesbarlangban végzett rendszeres téli denevérmegfigyelések
és klimatológiai mérések eredményeit értékeli illetve hasonlítja össze
a húsz esztendővel ezelőtti adatokkal. Az itt telelő 4 denevérfaj állományának
a vizsgált időszakon belüli viszonylagos stabilitására vonatkozó megállapításai,
valamint az állatok csoportalkotását, illetve barlangon belüli átrendeződését
befolyásoló hőmérsékleti illetve emberi tényezőkre vonatkozó következtetései
egyaránt figyelemre méltóak; kár, hogy az utóbbiakat alátámasztó adatpárok
szemléltetését nem sikerült megoldani.
Pénzjutalom 40 000 – 40 000 Ft
File Ferenc András: A Bükk barlangjainak térinformatikai rendszere c.
szakdolgozata (69 pont)
A dolgozat a Bükk barlangjainak térbeli megjelenítését dolgozza ki térinformatikai
programok segítségével. Rendszerével a barlangok bejáratának és felszín
alatti kiterjedésének ábrázolásán túlmenően a terület geológiai és
hidrológiai viszonyai is szemléltethetők, ami a 3 dimenziós ábrázolás és
a felhasználóbarát nyomtatás segítségével válik teljessé. Hiányosságként
értékelhető ugyanakkor, hogy a pályamű csak a program ismertetését és a
rendszerben tárolt adatok leírását tartalmazza, ami alapján annak használhatósága
és az adatok korrektsége érdemben nem értékelhető.
Szőke Emília: Adatok a Orfűi Vízfő-forrásbarlang idegenforgalmi hasznosításának
kérdéseihez c. előadása (68 pont)
A Karsztfejlődés konferencián elhangzott és publikált előadásában a
szerző – a SZKBE tavalyi jelentésében már érintett témát folytatva –
a Vízfő-barlang idegenforgalmi bemutatásának lehetőségeit és feltételeit
tárgyalja pár fényképpel és a bemutatásra javasolt útvonalat ábrázoló
térképekkel. A pályamunka igényes megjelenítésű, a megvalósíthatóság
mérlegeléséhez azonban sem a potenciális látnivalók, sem a bemutatáshoz
szükséges műszaki beavatkozások tekintetében nem szolgáltat kellő mélységű
információkat.
Pénzjutalom 20 000 Ft
Slíz György: A pilisi Szent Özséb-barlang kutatása, 2003–2005 c.
tanulmánya (58 pont)
A pályázó a Pilis-tetőn általuk feltárt, jelentős méretű új
barlang felfedezésének és eddigi kutatásának történetéről ad részletes
beszámolót, sajátos stílusban rögzített feltárási tapasztalatai azonban
inkább tanulságosak, semmint követendők. Magának a barlangnak a bemutatása
bejárási útmutató formájában történik, amit csak szerény fényképanyag,
odavetett kézi vázlatok és egy hasonlóan kiegészített térkép illusztrál;
s kihasználatlanul maradt a számítógépes szövegszerkesztés kínálta igényesebb
megjelenítés lehetősége is.
Az egyéni kategória eredményeinek összesítése
|
Téma újszerűsége 0–10 p |
Alaposság, szakszerűség 0–30 p |
Eredmények jelentősége 0–40 p |
Megjelenítés színvonala 0–20 p |
Összesen |
Megjegyzés |
Barati Judit |
7 |
23 |
27 |
17 |
74 |
III. díj |
Deák István |
9 |
25 |
31 |
17 |
82 |
II. díj |
File Ferenc András |
9 |
19 |
27 |
14 |
69 |
Pénzjutalom |
Sásdi László |
10 |
23 |
27 |
18 |
78 |
III. díj |
Simon Béla |
9 |
25 |
35 |
19 |
88 |
I. díj |
Slíz György |
9 |
14 |
27 |
8 |
58 |
Pénzjutalom |
Szablyár Péter |
9 |
29 |
28 |
20 |
86 |
I. díj |
Szőke Emília |
8 |
22 |
23 |
15 |
68 |
Pénz-jutalom |
CHOLNOKY JENŐ KARSZT– ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT 2004. ÉVI EREDMÉNYE
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat keretén belül működő kutatócsoportok, személyek által a karsztterületeken és barlangokban végzett feltáró és
tudományos munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése, a KvVM Barlangtani és Földtani Osztálya által a 13/1998. KTM rendelet szerint vezetett közhiteles barlangnyilvántartás és az ahhoz kapcsolódó adattár fejlesztése érdekében a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulattal közösen 2004-ban is meghirdette az immár hagyományos Cholnoky Jenő Karszt- és Barlangkutatási Pályázatot a Környe-zetvédelmi és Vízügyi Célelőirányzat terhére.
A pályázatra a megadott határidőig összesen 22 pályamunka érkezett be; ám két egyéni pályázó figyelmen kívül hagyta a pályázati kiírás azon feltételét, miszerint a pályázaton csak a Társulat tagjai vehetnek részt. Így a kiírásnak megfelelő, érté-kelhető pályamunkák száma összesen 20 volt; ebből egyéni kategóriában 12, csoport kategóriában 8 pályamű érkezett be.
Az 5 tagú bíráló bizottság (a MKBT képviseletében Börcsök Péter, dr. Leél-Össy Szabolcs, Maucha László és Szablyár Péter; a KvVM képviseletében Takácsné
Bolner Katalin) a pályamunkákat a pályázati kiírásban megadott szempontok
szerint pontozva, az alábbi döntéseket hozta:
CSOPORT KATEGÓRIA
A beérkezett pályamunkák a korábbi éveknél gyengébb átlagszínvonalat képviseltek; ami részben a természetvédelem megbízásából végzett, jelentős kutatói kapacitást lekötő munkák itt nem értékelhető voltára, részben pedig arra vezethető vissza, hogy az utóbbi időben „dobogós” helyezést elérő csoportok közül jó néhány (így pl. Alba Regia, BEAC, Bekey, PTE, MLBE) most sajnos nem élt a pályázat lehetőségével. A csoportos pályázatok között minden témarészben magas teljesítményt nyújtó munka nem volt, 80 pontot egyetlen pályázat sem ért el. Ennek
figyelembe vételével a bíráló bizottság első díjat nem osztott ki.
II. díj – 200 000 Ft
Plózer István Víz alatti Barlangkutató Szakosztály (77 pont)
A Szakosztály 2003. évi munkájáról számot adó jelentés erőssége a tucatnyi hazai és külföldi barlangban végzett feltáró kutatások részletesen dokumentált, számos térképpel illusztrált bemutatása; melyek közül külön kiemelendők a Kelet-Hercegovinai expedíciójuk eredményei. A Tapolcai-tavasbarlangban végzett né-hány megfigyelésre korlátozódó tudományos tevékenységük ehhez képest alá-rendelt; érdekes és ötletes viszont a barlang különböző felméréseinek összevetése alapján, a dokumentációs fejezetben közölt kutatástörténeti összeállítás.
III. díj – 150 000 Ft
MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektíva (73 pont)
A Kollektíva Évkönyve a megszokott részletességgel és alapossággal összeállított; azon részei azonban, amelyek egyéni pályázatként is benyújtásra kerültek (Nemkarsztos barlangok kutatottsága Magyarországon, Nemkarsztos barlangok digitális katasztere), itt értelemszerűen nem voltak értékelhetők. A terepbejárásokhoz kapcsolódóan végzett kisebb volumenű feltáró munkák bemutatása, illetve a főként a korábbi tevékenységek össze-foglalására koncentráló tudományos fejezet most kevesebb új információt tartalmaz; a dokumentációs munkák közül viszont kiemelkedik a Vajdavár-vidék mintaszerű, átfogó és igényes feldolgozása.
Styx Barlangkutató Csoport (73 pont)
A csoport tevékenységének fő irányát a feltáró kutatások határozzák meg; amelyek legjelentősebb ezévi eredménye a GN-töbör barlangjának megismerése volt. Munkájukat következetesen (sőt, a csatolt munkaerő-statisztikai kimutatások tekintetében túl részletesen is) dokumentálják, számos fotóval és korrekt, bár rajz-technikailag nem eléggé látványos térképekkel illusztrálják; s dícséretes a kutatott barlangokra vonatkozó alapadatok (hőmérséklet, légnyomás, denevérállomány) szorgalmas és szisztematikus gyűjtése is.
Különdíjak – 100 000–100 000 Ft
Tudományos tevékenységért
Gerecse Barlangkutató és Természetvédő Egyesület (e témában 24 pont)
A pályázati anyag az egyesület évkönyvének csupán a tudományos munkákat
ismertető fejezetét tartalmazza, e tekintetben azonban a csoportos pályázatok közül a legteljesebb. A bemutatott üledékföldtani, paleontológiai, régészeti, illetve részletes zoológiai, klimatológiai és radonvizsgálatok eredményei tervszerű,
szerteágazó és alapos tevékenységet tükröznek, melynek kiemelkedő eleme a Gerecse barlangjaiban évek óta folytatott, rendkívül értékes adatsorokat szolgáltató
denevér-monitorozás.
Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület (e témában 19 pont)
Az Egyesület igényesen kidolgozott és illusztrált, olvasmányos jelentésének a gerincét ismét a tudományos fejezet alkotja, amelynek két terjedelmes tanulmánya az orfűi Vízfő-barlang esetleges hasznosításának (kissé utópisztikus) üzletpolitikai kérdéseivel, valamint a Trió-barlang átfogó, mintaszerű szpeleológiai feldolgozásával foglalkozik. A jelentés szerény feltáró és dokumentációs fejezetéből az utóbbihoz CD-n csatolt, szép kivitelű kisfilm érdemel külön dícséretet.
Feltáró és állagvédelmi tevékenységért
Troglonauta Barlangkutató Egyesület (e témában 21 pont)
A pályázati kiírás szerinti felépítési szempontokat változatlanul figyelmen kívül hagyó pályamunka nemcsak a korábbi jelentéseikkel összevetve, de önmagában is számos ismétlést tartalmaz. A csoport szívós, kitartó feltáró munkája és a Naszályi-víznyelőbarlangban végzett állagvédelmi tevékenysége viszont elismerésre méltó; melyeknek eredményeit nemcsak szövegesen, de számos fényképpel és a tárgy-évi, kisebb feltárásokról készített jó minőségű térképekkel is bemutatják.
2003. évi tevékenységükért
Labirint Karszt és Barlangkutató Csoport (összesen 69 pont)
A jelentés a kis létszámú, de jól szervezett, aktív csoport tevékenységéről ad szemléletes képet. Feltáró kutatásaik eredményei méterben még nem nagy
horderejűek, de mintaszerűen dokumentáltak; akárcsak a kutatott barlangok tudományos megismerésére irányuló adatgyűjtéseik. Külön dícséretes a hajdani piritbányászat irodalmi- és terepi áttekintése, valamint a feltáró kutatások során előkerült, külső szakemberek által feldolgozott régészeti és őslénytani leletek művészi színvonalú rajzokkal történő bemutatása.
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület (összesen 68 pont)
Az Egyesület 2003. évi jelentése szépen kidolgozott, de – talán az abaligeti új kutatóbázisuk kialakításának időigényessége miatt – úgy a feltáró, mint a
dokumentációs tevékenység tekintetében a tőlük megszokotthoz képest mérsékeltebb akti-vitást tükröz. A terepbejárások azonban így is hoztak néhány kisebb eredményt; tudományos munkájukban pedig az évek óta végzett radon-vizsgálatok és téli denevérmonitorozás mellett új színfoltot jelentenek a most beindított részletes hidrológiai mérések.
A csoport kategória eredményeinek összesítése
Pályázó |
Összefoglalás |
Feltáró munka |
Tudományos |
Dokumentáció |
Csoportélet |
Összesen |
Megjegyzés |
0-10 p. |
0-25 p. |
0-25 p. |
0-25 p. |
0-15 p. |
|||
Gerecse Barlangkutató és Természetvédő Egyesület |
0 |
0 |
24 |
0 |
0 |
24 |
Tudományos különdíj |
Labirint Karszt- és Barlangkutató Sport Egyesület |
8 |
16 |
15 |
17 |
13 |
69 |
Különdíj |
Plózer István Víz alatti Barlangkutató Szakosztály |
10 |
20 |
17 |
19 |
11 |
77 |
II. díj |
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
9 |
14 |
15 |
15 |
15 |
68 |
Különdíj |
Styx Barlangkutató Csoport |
9 |
19 |
15 |
15 |
15 |
73 |
III. díj |
Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
9 |
14 |
19 |
14 |
10 |
66 |
Tudományos különdíj |
Troglonauta Barlangkutató Egyesület |
3 |
21 |
10 |
17 |
11 |
62 |
Feltáró-állagvédelmi különdíj |
Vulkánszpeleológiai Kollektíva |
10 |
14 |
13 |
21 |
15 |
73 |
III. díj |
EGYÉNI KATEGÓRIA
Különdíj – 150 000 Ft
Dr. Hevesi Attila: A magyarországi karsztok fejlődéstörténet és formakincs szerinti csoportosítása, az aggteleki jellegű karsztok felszíni formakincse c. értekezése
A Magyar Tudományos Akadémia minősítő bizottsága által elfogadott akadémiai doktori értekezés a szerző több évtizedes, kiemelkedő színvonalú karsztmorfológiai munkásságának eredményeként levont következtetéseket foglalja rendszerbe. A hatalmas ismeretanyagot átfogó, szemléletes saját ábrákkal illusztrált pályamű be-nyújtása emeli a Cholnoky-pályázat rangját és színvonalát; amelynek elismerése – miután mind tartalmilag, mind szakmai jelentőségét és a belefektetett munka mennyiségét tekintve messze meghaladja a pályázatra szokásosan beérkező
dolgozatok színvonalát – pontszerű értékelésre nem volt alapozható.
I. díj – 150 000 Ft
Gazda Attila: Az István-lápai-barlang geológiai viszonyai és fejlődéstörténete c. szakdolgozata (83 pont)
A logikusan felépített, szépen illusztrált diplomamunka hézagpótló jelleggel nyújt átfogó képet hazánk legmélyebb barlangjának földtani és hidrológiai viszonyairól, formakincséről, ásványkiválásairól és üledékkitöltéséről. Újszerű megállapításai közül különösen jelentősek az aragonit jelenlétének és a fekete bevonatok Mn-tartalmának, továbbá a Keleti-ág tágas aknái és a fedő vulkáni kőzetek esetleges kapcsolatának kimutatása; sajnálatos viszont, hogy vizsgálatainak szintézise, azaz a barlang fejlődéstörténetének felvázolása már elmaradt.
II. díj –-100 000 Ft
Perényi Katalin–Lasztity Alexandra: Atomspektrometriás nyomanalízis szerepe a karsztkutatásban c. publikációja (76 pont)
A Valea Rea vizeiben található különféle nyomelemek mennyiségét és időbeli változásait a legmodernebb elemzési eljárásokkal vizsgáló pályamunka úttörő
jellegű a Bihar-hegység területén. Az eredmények alapján nemcsak az adott területen a beszivárgási folyamatok követésére alkalmas nyomelemek váltak körülhatárolhatóvá, de azok nagy gyakorlati jelentőségűek lehetnek a forrás később ivóvíz
felhasználása szempontjából is. Kívánatos lenne e vizsgálatok más területekre illetve szélesebb időtartamra kiterjedő folytatása.
Eszterhás István–Szentes György: Magyarország nemkarsztos barlangjainak katasztere c. számítógépes adatbázisa (75 pont)
A nemkarsztos barlangok kataszteri anyagának mindenki számára elérhető, internetes felületre elkészített változata a maga nemében úttörő vállalkozás. Bár az anyag adatállománya még a barlangleírások, fényképek és barlangtérképek
vonatkozásában sem teljes, és az adatok közötti teljes átjárhatóság hiányában a használat kissé nehézkes, a Vulkánszpeleológiai Kollektívára jellemző precizitással elkészült munka csak dícséretet érdemel, és példaként szolgálhat a hasonló tevékenységet folytató csoportok számára.
III. díj – 70 000 Ft
Sásdi László: Újabb földtani adatok a Gerecse édesvízi mészköveinek
keletkezéséhez c. előadása (72 pont)
Az V. Karsztfejlődés konferencián elhangzott előadás a Gerecse egyes édesvízi mészkő-előfordulásainak települési viszonyaira vonatkozó megfigyelések eredményeit foglalja össze, s von le azok alapján bizonyos, a terület korábbi kutatóinak megállapításait kiegészítő illetve cáfoló következtetéseket. Bár a terepi munka (és/vagy az előadás) időbeli korlátai miatt a megfigyelések ill. azok dokumentálásának alapossága megkérdőjelezhető; a bemutatott eredmények figyelemre méltó adalékokat szolgáltatnak a témakör kutatásának folytatásához.
40 000–40 000 Ft pénzjutalom
Prakfalvi Péter: Egy diatréma szerkezetben elhelyezkedő iszapzsák barlang – Salgótarján, Baglyaskő c. tanulmánya (62 pont)
A pályázat egy kisméretű, de érdekes és ritka genetikájú kisbarlang földtani-szepeleológiai viszonyait dolgozza fel széleskörű irodalmi áttekintéssel, szép
kivitelben és illusztrációkkal. A munka szakszerű, alapos és körültekintő, az egyetlen hiányérzet – sajnos – éppen a szerző által sugallt „iszapzsákos” kialakulásmód bizonyítékait illetően merül fel.
Molnár Lajos–Mányai Zoltán: Mit rejt a Hajnóczy-barlang, avagy szemezgetés e dél-bükki barlang képződményeiből és A keveredési korrózió szerepe a Hajnóczy-barlang kialakulásában c. előadásai (61 pont)
A debreceni Szakmai Napokon elhangzott két előadás a Hajnóczy-barlang kevésbé ismert képződményeinek és formaelemeinek bemutatásával érdekes és értékes adalékokkal járul hozzá e barlang ismeretéhez. Az előbbi célja bevallottan e ritka képződmények védelméhez nélkülözhetetlen figyelem felkeltése; míg az utóbbi – néhány földtani és hidrológiai adattal kiegészítve – a barlang keveredési korróziós eredetét kívánja bizonyítani, ennek általánosíthatóságához azonban az egy-egy kiragadott pontról bemutatott jelenségeken túl további, átfogóbb
vizsgálatok szükségesek.
Eszterhás István: A nemkarsztos barlangok kutatottsága Magyarországon és A 2001. évi barlangkutatások eredményei Nógrádban c. publikációi (60 pont)
A Karsztfejlődés konferenciakötetben megjelent előbbi tanulmány értékes és sokoldalúan hasznosítható összefoglalót ad hazánk nemkarsztos barlangjainak kutatástörténetéről, területi és genetikai megoszlásáról, kiemelve az ásványtani, klimatológiai, biológiai és régészeti szempontból legjelentősebb objektumokat is. Hasonló felépítésű és alaposságú a második, egy megyei kiadványban megjelent cikk is, ami különösen Nógrád, e korábban „barlang-szegénynek” tartott megye szempontjából jelentős, figyelemfelkeltő anyag.
20 000–20 000 Ft pénzjutalom
Nagy Sándor: Ferenc-hegyi-barlang feltáró kutatás, mélyszinti eredmények c. tanulmánya (57 pont)
A pályamunka témaválasztása a Ferenc-hegyi-barlang közelmúltban feltárt mély-szinti járatainak első részletesebb ismertetésével újszerű, de kidolgozása féloldalas. Logikai felépítése jó, leírásai többnyire szakszerűek s jó megfigyelő-készségre vallanak; ugyanakkor inkább példálózó, s nem átfogó jellegűek, a
szerkesztés- és fogalmazásmód elnagyolt, részletesebb térkép hiányában a
hivatkozott helyszínek nem azonosíthatók, s van még mit javítani a témájukat illetően jól kiválasztott fényképek minőségén is.
Kardos Annamária–Kardos Boglárka: A Gellért-hegy ismeretlen barlangjainak felkutatása c. dolgozata (55 pont)
A XII. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Versenyre készült dolgozat annyiban újszerű, hogy bár a Gellért-hegy oldalában nyíló számos sziklaüreget több szerző is említi, azok azonosításra alkalmas módon történő feldolgozására még senki sem vállalkozott. Sajnos a felkutatást követő feldolgozással ez a munka is adós marad, mert a kéttucatnyi új objektum többségéről a listaszerűen felsorolt néven és az ötletesen térfotogrammetriai térképre bejelölt elhelyezkedésen túl semmi egyéb dokumentációt, információt nem tartalmaz.
Könyvjutalom
Kardos Annamária: A Kálmán-réti-zsomboly 20 éves kutatástörténete 1982–2002. c. dolgozata (46 pont)
A középiskolásoknak meghirdetett Földtani örökségünk pályázatra készült
dolgozat a Kálmán-réti-zsombolyban végzett feltáró és tudományos kutatások eredményeit foglalja össze. Kutatástörténeti összeállításként alapos és szakszerű, de az objektumot kutató csoport korábbi jelentéseiben már dokumentáltakon túl érdemi új információkat nem szolgáltat.
Buda László: Szilváskői barlangkutatások 1982–2002 c. tanulmánya (45pont)
A pályamunka a Vulkánszpeleológiai kollektíva által 10 év alatt Szilváskő térségében végzett tevékenységről ad korrekt és alapos összefoglalót. Új adatokat, eredményeket nem tartalmaz, de a különböző jelentésekben korábban közölt
anyagok egy kötetbe gyűjtése elismerésre méltó.
Az egyéni kategória eredményeinek összesítése
Pályázó |
Téma újszerűsége |
Alaposság, szakszerűség |
Eredmények jelentősége |
Megjelenítés színvonala |
Összesen |
Megjegyzés |
|||
0-10 p. |
0-30 p. |
0-40 p. |
0-20 p. |
||||||
Buda László |
4 |
16 |
13 |
12 |
45 |
Könyvjutalom |
|||
Eszterhás István |
6 |
23 |
17 |
14 |
60 |
Pénzjutalom |
|||
Eszterhás István – Szentes György |
10 |
20 |
30 |
15 |
75 |
II. díj |
|||
Gazda Attila |
8 |
27 |
30 |
18 |
83 |
I. díj |
|||
Hevesi Attila |
Pontszerű értékelés nem történt |
Különdíj |
|||||||
Kardos Annamária |
4 |
17 |
12 |
13 |
46 |
Könyvjutalom |
|||
Kardos Annamária - Kardos Boglárka |
7 |
14 |
21 |
13 |
55 |
Pénzjutalom |
|||
Molnár Lajos – Mányai Zoltán |
7 |
17 |
22 |
15 |
61 |
Pénzjutalom |
|||
Nagy Sándor |
8 |
16 |
24 |
9 |
57 |
Pénzjutalom |
|||
Perényi Katalin – Lasztity Alexandra |
10 |
24 |
26 |
16 |
76 |
II. díj |
|||
Prakfalvi Péter |
8 |
19 |
17 |
18 |
62 |
Pénzjutalom |
|||
Sásdi László |
7 |
21 |
26 |
18 |
72 |
III. díj |
CHOLNOKY JENŐ KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT 2003. ÉVI EREDMÉNYE
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat keretén belül működő kutató-csoportok, személyek által a karsztterületeken és barlangokban végzett feltáró és tudományos munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése, a KvVM Barlangtani és Földtani Osztálya által a 13/1998. KTM rendelet szerint vezetett közhiteles barlangnyilvántartás és az ahhoz kapcsolódó adattár fejlesztése érdekében a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulattal közösen 2003-ban is meghirdette az immár hagyományos Cholnoky Jenő Karszt- és Barlangkutatási Pályázatot a Környezetvédelmi Alap Célelőirányzat terhére.A pályázatra a megadott határidőig összesen 22 pályamunka érkezett be; ám többen nem olvasták el részletesen a pályázati kiírást (miszerint úgy a csoport kategóriában, mint az egyéni kategória bizonyos témaköreiben csak 2002. évi munkákkal lehet pályázni). Így a kiírásnak megfelelő, a jelen pályázat keretében értékelhető pályamunkák száma összesen 15 volt; ebből egyéni kategóriában 8, csoport kategóriában 7 pályamű érkezett be. Az 5 tagú bíráló bizottság (a MKBT képviseletében Börcsök Péter, dr. Korpás László, Maucha László és Szablyár Péter; a KvVM képviseletében Takácsné Bolner Katalin) a pályamunkákat a pályázati kiírásban megadott szempontok szerint pontozva, az alábbi döntéseket hozta:
CSOPORT KATEGÓRIA I. díj – 300 000 Ft Alba Regia Barlangkutató Csoport (95 pont) A csoport jelentése a már „megszokott” magas színvonalú, tartalmas kötet; ami egy állami kutatóintézet tevékenységével vetekedő kutatóbázisról és munkáról ad számot. A tudományos tevékenység az adatgyűjtés-rendszerezés fázisaiban, és ennek megfelelő formában rögzített, nélkülözve a fellengzős megállapításokat. A kitűnően szerkesztett kép- és ábraanyagból kiemelkednek az igen szemléletes barlangábrázolások; az elmúlt 40 év során készített Évkönyveik tartalmát feldolgozó dokumentációs fejezetrész gyors eligazodást tesz lehetővé az egyes témák iránt érdeklődőknek. Különösen példamutató a csoport „kutatóállomásának” fejlesztését bemutató fejezet, ami sok ötletet adhat a hasonló célkitűzések megvalósításához.
II. díj – 200 000 Ft MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektíva (84 pont) A Kollektíva 2002. évi tevékenységét bemutató Évkönyv ugyancsak a szokásos formában, tartalommal és színvonalon készült. Mintaszerű a végzett kisebb volumenű feltáró munkák dokumentálása és az aprólékos részletességű tudományos megfigyelések azonnali rögzítése. Nagyobb lélegzetű tanulmányai (A Gaja-szurdok földtani és barlangtani bemutatása, A sziklakápolnák és barlangmonostorok c. dolgozat, illetve a gyökérsztalagmitok pusztulásának bemutatása) alapos irodalomkutatásokat és helyszíni megfigyeléseket tükröznek. A kötet legértékesebb része a kataszterezési munka eredményeinek bemutatása, melyet mintaszerű térképanyag mellett gazdag fotóillusztráció tesz szemléletessé.
III. díj – 150 000 Ft Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület (77 pont) Az Egyesület 2002. évi jelentése igényes kivitelű, jól szerkesztett kollektív munka; ami a feltáró kutatások és a dokumentációs munkák terén egyaránt dicséretes aktivitásról ad számot. Ez utóbbi tevékenységük különösen üde színfoltja az Abaligeti-barlang történetéhez kapcsolódó adatgyűjtés keretében egy, a XIX. sz. második feléből származó német nyelvű vers és magyar fordításának értékelő közreadása. A fentiekhez képest a tudományos tevékenységük – ami most 3 barlangban végzett radon-vizsgálatokra és 11 barlangban végzett téli denevérszámlálásra terjedt ki – még erősíthető.
Különdíjak – 100 000-100 000 Ft Tudományos tevékenységért
Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület (e témában 20 pont) Az Egyesület kitűnő szerkesztésű, jól áttekinthető jelentése tartalmilag minden részletre kiterjed; de a feltáró és dokumentációs fejezetekből kiérződik, hogy 2002. évben energiájuk jelentős részét a megbízásos kataszterezési munkák kötötték le. A pályamunka gerincét alkotó öt tudományos dolgozat ugyanakkor változatos témákat ölel fel igényes és színvonalas, részben diplomamunka-szintű kidolgozással.
Feltáró és állagvédelmi tevékenységért Troglonauta Barlangkutató Egyesület (e témában 21 pont) Az egyéni szerkesztésmódú pályamunka legszínvonalasabb része a Nincskegyelem-aknabarlangban és a Zöld-barlangban folytatott feltáró tevékenység bemutatása, ami mellett kiemelt dicséretet érdemel a Naszályi-víznyelőbarlangban végzett állagvédelmi tevékenységük (bejárat és környezetének rendezése, Ördögmalom kerülőjének biztosítási munkái, kötélpályáik felújítása). A pályázat felépítését illetően a jövőben javasolt az ezekre vonatkozóan a pályázati kiírásban rögzítettek figyelembe vétele is.
2002. évi tevékenységükért Styx Barlangkutató Csoport (összesen 70 pont) A példamutatóan fejlődő, aktív csoport bemutatott teljesítménye minden témakörben dicséretes, ha kiemelkedőnek még nem is minősíthető. Eredményes feltáró kutatásaik – így különösen a Csodabogyós-barlang mélységének -128 m-re növelése – szakszerűen dokumentáltak, tudományos adatgyűjtő tevékenységük újabb témakörökkel (ásványtani, üledéktani, genetikai vizsgálatokkal) erősödött; a pályamunkát számos színes grafikon és fénykép illusztrálja – de a térképek rajztechnikáján még van mit javítani.
Labirint Karszt és Barlangkutató Csoport (összesen 66 pont) A nyomtatott könyv minőségű, számítógéppel szerkesztett kis kötet méltón reprezentálja egy kis létszámú kutatócsoport aprólékos, jól dokumentált tevékenységét. Kiemelkedő a Cserszegtomaji-kútbarlang tervszerű továbbkutatása, az egyéb feltáró munkák során előkerült leletek tudományos feldolgozása, még akkor is, ha ezt ténylegesen nem a csoport végezte. A közölt térképek korrektek, a bőséges fotómelléklet azonnal „képbe hozza” az érdeklődő olvasót; s tudatos barlangi ismeretszerzés igényére utalnak a csoport szervezett programjai is.
Pályázó: |
Összefoglalás0-10 p. |
Feltáró munka 0-25 p. |
Tudományos 0-25 p. |
Dokumentáció 0-25 p. |
Csoportélet0-15 p. |
Összesen
|
Megjegyzés: |
Alba Regia Barlangkutató Csoport |
10 |
23 |
24 |
23 |
15 |
95 |
I. díj |
Labirint Karszt- és Barlangkutató Sport Egy. |
9 |
17 |
14 |
16 |
10 |
66 |
Különdíj |
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
10 |
17 |
18 |
18 |
14 |
77 |
III. díj |
Styx Barlangkutató Csoport |
10 |
17 |
16 |
16 |
11 |
70 |
Különdíj |
Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
9 |
15 |
20 |
16 |
13 |
73 |
Tudományos különdíj |
Troglonauta Barlangkutató Egyesület |
4 |
21 |
14 |
17 |
10 |
66 |
Feltáró-állag-védelmi különdíj |
Vulkánszpeleológiai Kollektíva |
10 |
17 |
20 |
23 |
14 |
84 |
II. díj |
EGYÉNI KATEGÓRIAI. díj – 100 000 Ft Szőke Emília: A környezet-érzékeny karsztok szennyezettség vizsgálata az Aggteleki-karszt példáján c. dolgozata (84 pont)A pályázatra beküldött TDK-dolgozatban a szerző újszerű témát dolgoz fel a forrásvizek és barlangi talajok nehézfém-vizsgálatával. Kidolgozása alapos és túlnyomórészt szakszerű, az elért eredmények pedig a rozsnyói ipartelepek alkalmi légszennyező hatásának igazolásával ugyancsak jelentősnek minősíthetők. A dolgozat színvonalát tovább emelik a gondos kivitelezés, a szöveg szabatos megfogalmazása, a szép ábrák és fényképillusztrációk is.
Simon Béla: Abisso Gortani és Csak egy kis víz c. videofilmjei (87 pont) A két, erősen eltérő színvonalú videofilmből álló pályamunkából a Bíráló Bizottság első-sorban az előbbit ítélte kiemelkedőnek, ami technikailag professzionális operatőri telje-sítménnyel, kitűnően világítva és vágva mutatja be azt a csapatmunkát, amely a Gortaniban elért magyar sikerekhez vezetett. Ez a film dramaturgiailag és szakmai információtartalmát tekintve is alapos, kiérlelt, és – a záróképtől eltekintve – minden percében élvezhető alkotás.
II. díj – 70 000 Ft Szabó Zoltán: A Mátyás-hegyi-barlang Agyagos tavának megfigyelése c. tanulmánya (79 pont) A pályamunka a Mátyás-hegyi-barlang Agyagos tavának 5 évre terjedő vízszintmeg-figyeléseit dolgozza fel és értékeli. Bár ez utóbbiak terén vannak még hiányosságok, a sokoldalú és nagy számú adat, információ és vizsgálati eredmény, illetve mindezek kitűnő minőségű ábrázolása a munkát jelentős kutatási eredménnyé avatják.
Ifjúsági különdíj – 40 000 Ft Kassai Piroska: Az Őshévíz munkája a Keszthelyi-hegységben c. dolgozata (64 p.) A középiskolai pályázatra készült tanulmány témaválasztása kitűnő, alapossága és szakszerűsége a „felnőtt mezőnyben” is dicséretes. A jó stílusban írt, gondosan szerkesztett és szépen illusztrált pályamunka – néhány pontatlanságtól, illetve a szerző fiatal korára visszavezethető hiányosságtól eltekintve – szinte hibátlan; az elért eredmények sorából kiemelkedik a feldolgozott barlangok tipizálása.
Különdíjak – 40 000-40 000 Ft Sásdi László: A Mátyás-hegyi-barlang üledékes kitöltéseinek vizsgálata c. publikációja (68 pont) A Karsztfejlődés VIII. konferencia kiadványban publikált pályamunka témaválasztása érdekes, bár nem új. Jól dokumentált, szakszerűsége azonban nem kielégítő, anyagvizsgálatai hiányosak és következtetéseinek pedig csak kis része megalapozott. A jól szerkesztett és szépen illusztrált munka jelentős eredménye ugyanakkor a dicséretes következetességgel végzett megfigyelések alapos és részletes dokumentálása.
Eszterhás István: A mérsékelt öv jégbarlangjai bazaltban c. publikációja (67 pont) A Karsztfejlődés VII. konferencia kiadványban megjelent cikkében a szerző egy eddig kevéssé vizsgált természeti jelenséget mutat be nemzetközi kitekintéssel; amelynek alapján újszerű értelmezéssel, a tufás-porózus rétegek illetve a törmelékes szerkezet nagyobb hőszigetelő képességére vezeti vissza ezen jégbarlangok kialakulását. Az illusztrációk hiánya sajnos csökkenti a dolgozat értékét.
Pénzjutalom – 20 000-20 000 Ft Buda László–Prakfalvi Péter: A mátraverebélyi (Szentkút) Betyár-barlang kuta-tástörténete, földtana, vízföldtana és genetikája c. tanulmánya (57 pont) A pályamunka témaválasztása újszerű, de kidolgozása féloldalas. A jó és szakszerű földtani leírást szegényes, kevéssé dokumentált barlangföldtani jellemzés követi; stílusa bonyolult, kevéssé olvasmányos, s van még mit javítani az illusztrációk és a megjelenítés színvonalán is. László Zoltán: Rézsük és sziklafalak védelme természetes és mesterséges anyagokkal c. előadása (51 pont)A miskolci Szakmai Napokon elhangzott előadás barlangvédelmi szempontból fontos témával foglalkozik, de a szerző napi munkájából átvett fogalmak automatikus adaptálása a barlangok természet alkotta környezetére esetenként erőltetett. A pályamunka egységesebb szerkezetben és jobb minőségű ábrákkal értékelhetőbb lett volna.
CHOLNOKY JENŐ KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT 2001—2002. ÉVI EREDMÉNYEI
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat keretén belül működő barlangkutató csoportok, személyek által a barlangokban végzett feltáró és tudományos munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése, a KöM TvH Barlangtani Osztálya barlangnyilvántartási rendszerének fejlesztése, valamint a 13/1998. KTM rendeletben foglaltak teljesítése érdekében a Környezetvédelmi Minisztérium a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulattal közösen 2001/2002-ben is meghirdette az immár hagyományos Cholnoky Jenő Karszt- és Barlangkutatási Pályázatot a Környezetvédelmi Alap Célelőirányzat terhére.A két éves időszakot átfogó pályázatra az utóbbi évekhez képest örvendetesen sok, összesen 30 pályamunka érkezett be a megadott határidőig. Az egyéni kategória bevezetése óta ez volt az első alkalom, amikor az egyéni pályázatok száma meg-haladta a csoportos pályázatokét: egyéni kategóriában 17, csoport kategóriában 13 pályamű érkezett.Az 5 tagú bíráló bizottság (a KöM-TvH képviseletében Dr. Demeter András, a MKBT képviseletében Börcsök Péter, dr. Korpás László, Maucha László és Szablyár Péter) a csoportjelentéseket a pályázati kiírásban megadott szempontok szerint pontozva, az egyéni pályázatokat pontozás nélkül egyedileg értékelve az alábbi döntéseket hozta:
CSOPORT KATEGÓRIAI. díj – 350 000 Ft Alba Regia Barlangkutató Csoport (93 pont) A csoport 1999-től 2001-ig terjedő tevékenységéről számot adó, kitűnően szerkesztett pályamunkát a bíráló bizottság minden témakörben maximális vagy ahhoz közeli pontszámra értékelte. A Tési-fennsíkon, Zirc környékén, a Kőris-hegyen és a Gánti-barlangban végzett eredményes feltáró kutatásaik mintaszerűen dokumentáltak, akárcsak a terepbejárásaik során feldolgozott számos további barlang és más karsztobjektum. A jó minőségű fényképek és számítógépes ábrák tömege mellett különösen elismerésre méltó, hogy a csoport tudományos tevékenységét is a kollektív munka jellemzi: a változatos témakörökben gyűjtött értékes adatok feldolgozásában szinte minden csoporttag önálló anyaggal vesz részt.
II. díj – 250 000—250 000 FtBekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport (81 pont) A csoporttól megszokott magas színvonalú pályamunka ez alkalommal elsősorban a Pálvölgyi-barlangban végzett tervszerű és tudatos feltáró tevékenység bemutatásával nyújtott kiemelkedőt, melynek eredményei nem csupán további 300 m-rel növelték annak hosszát, de végül elvezettek a Mátyás-hegyi-barlanggal való összeköttetés megteremtéséhez is. Tudományos tevékenységükből főként a hosszú évek óta folytatott denevérmegfigyelések eredményei, valamint a Pál-Mátyás összekötés technikai hátterének ismertése emelendő ki, mely utóbbi mások számára is hasznosítható tanulságokat szolgáltat. Dokumentációs anyaguk korrekt, de – főleg a fényképek tekintetében – most szerényebbnek minősíthető.
MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektíva (80 pont) A két vaskos, 326 illetve 284 oldal terjedelmű kötetből álló pályamunka fő erősségét – a kollektíva hagyományainak megfelelően – a rendkívül részletes térkép- és fotóanyaggal illusztrált dokumentációs tevékenység alkotja, amellyel példa értékűen egészítik ki évről-évre a korábban kataszterezett területek anyagát. Ugyancsak dícséretes a változatos (genetikai, zoológiai, botanikai, klimatológiai, történeti és már) témaköröket feldolgozó – jóllehet gyakorlatilag egyetlen személy munkáját tükröző – tudományos tevékenység, valamint a kollektíva feltáró munkájának fokozatos erősödése is. Kár, hogy az igényes megjelenítésű pályamunka számítógépes szerkesztését még nem sikerült megoldani.
III. díj – 200 000—200 000 Ft Pécsi Tudományegyetem Barlangkutató Egyesülete (79 pont) A kitűnő szerkesztésű, szépen illusztrált pályamű az egyesület 4 éves munkájának eredményeit foglalja össze. A kidolgozás különösen a tudományos tevékenység területén példa értékű: a főként a Villányi-hegység területére és barlangjaira vonatkozó földtani, üledékföldtani és fejlődéstörténeti értékeléseket céltudatosan megválasztott, sokoldalú anyagvizsgálatokkal és bőséges illusztrációs anyaggal támasztják alá. Bár ezekhez képest a feltáró tevékenység eredményei szerényebbek, azok térképi és fotódokumentálását ugyancsak magas színvonalon végezték el.
BEAC Barlangkutató Csoport (78 pont) A pályamunka kiemelkedő értéke a több hazai és külföldi karsztterületen céltudatosan megtervezett, előkészített és lebonyolított feltáró tevékenység részletes ismertetése. Ezek eredményei közül kiemelkednek a magyar barlangkutatás eddigi legnagyobb szabású külföldi vállal-kozásában, a Gortani-rendszer kutatásában elért sikerek; amelyek dokumentálása is példás, s dícséret illeti a csoport oktató tevékenységét is. A jelentéshez csatolt további jelentős térképanyag azonban – a TvH megbízásából végzett munkaként – a pályázati kiírás értelmében nem volt értékelhető; s változatlanul szerény a csoport tudományos aktivitása is.
Különdíjak – 100 000—100 000 Ft Tudományos tevékenységért Gerecse Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület (e témában 25 pont) A pályázati anyag az egyesület évkönyvének csupán a tudományos munkákat ismertető fejezetét tartalmazza, e tekintetben azonban a csoportos pályázatok közül a legteljesebb. A bemutatott földtani, vízkémiai, klimatológiai, zoológiai, paleontológiai és régészeti eredmények tervszerű, szerteágazó és alapos tevékenységet dokumentálnak, melynek kiemelkedő eleme a Gerecse barlangjaiban évek óta folytatott, s így értékes adatsorokat szolgáltató denevérmonitorozás.
Dokumentációs tevékenységért
Bakony Barlangkutató Egyesület (e témában 20 pont) Az egyesület 2000. évi tevékenységét bemutató, összesen 63 pontot elért pályamű kimagasló értéke a dokumentációs fejezet. A „Lista a Bakony barlangjairól” címet viselő, különféle összesítő táblázatokkal is kiegészített 75 oldalas tanulmány jóval több egy egyszerű listánál; az abban foglalt adattömeg jelentősen elősegíti a térségre vonatkozó közhiteles barlangnyilvántartás előkészítő munkáit.
Feltáró tevékenységért
Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület (e témában 20 pont) Az orfűi Vízfő-forrás barlangrendszerének feltárására irányuló, tervszerűen végzett és jól dokumentált kutatómunkájukért, amely a Trió-barlang esetében jelentős előrehaladást is eredményezett. Ugyancsak nyilvános elismerésre méltó – bár e témakörben különdíj kiadását a pályázati kiírás nem teszi tesz lehetővé – a csoportéleten belül az egyesület természet- és környezetvédelmi nevelési programja is. Styx Barlangkutató Csoport (e témában 19 pont)A több helyszínen végzett, szemléletesen dokumentált, s különösen a Döme-barlang esetében jelentős eredményeket hozó feltáró munkáikért; amelyek mellett külön dícséretes a csoport szakmai munkájában még a benyújtott két kötet viszonylatában is érzékelhető fokozatos fejlődés. A feltáró és tudományos témakörökben elért teljesítményért Plózer István víz alatti Barlangkutató Szakosztály (e témákban 16—16 pont) Akik 11 hazai és külföldi barlangban végeztek – zömmel különösen nehéz körülmények között – korrektül dokumentált feltáró kutatásokat és különféle, a kutatott barlangok vízszintváltozásaira, áramlásviszonyaira, üledékkitöltésére és élővilágára vonatkozó megfigyeléseket.
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület (e témákban 15 ill. 16 pont) A Mecsek több barlangjában – így különösen a Pietró-barlangban és a jelentős műszaki előkészületeket igénylő Mészégető-források-barlangjában – végzett sikeres és szakszerűen dokumentált feltáró kutatásokért; valamint tudományos tevékenységük közül kiemelten a célirányosan végzett radontranszport- és ásványtani vizsgálatokért.
Könyvjutaloma formális jelentéskötelezettség szintjét meghaladó pályamunkákért
Meteor TTE Baradla Barlangkutató Csoport kiemelve a rudabányai Andrássy-altáró másodlagos kiválásformáinak jól dokumentált feldolgozását.
Acheron Barlangkutató Szakosztály kiemelve a Pálvölgyi-Mátyáshegyi-barlangok összekötésében való aktív közreműködés szöveges- és fotodokumentálását.
EGYÉNI KATEGÓRIA A díj fokának meghatározása nélkül.
150 000 Ft pénzdíj:Kraus Sándor: Barlangföldtan c. munkája A szerző önálló kiadásában megjelent 210 oldalas pályamunka a témakör kítűnő összefoglalását nyújtja. A logikus felépítésű, lényegre törő stílusú, több mint 100 jól sikerült ábrával illusztrált könyv a kezdő és gyakorló barlangkutatók számára egyaránt hiánypótló alapmunka, mert az eddigi művek és oktatási jegyzetek egyike sem foglalta össze ennyire egységes szem-lélettel a kutatáshoz nélkülözhetetlen elméleti és gyakorlati ismereteket.
100 000—100 000 Ft pénzdíj:Szatyor Miklós: Európa denevérei c. munkája A szerző 142 oldal terjedelmű, számos ábrával és jó minőségű színes fényképfelvétellel illusztrált könyve a hazai denevérfaunáról ad – európai kitekintést is tartalmazó módon – átfogó képet az olvasó számára. Bár szakkönyvként nem kifogástalan, hiánypótló jellege vitathatatlan: jelenleg ez az egyetlen olyan mű, ami a nagyközönséghez szólóan, magyar nyelven ad tájékoztatást a témakörről; így jó szolgálatot tesz a hazai denevérvédelemnek is.
Kékesi Ilona: A Karszt- és Barlangban 1986-tól 1997-ig megjelent cikkek bibliográfiája c. munkája
A 458 irodalmat feldolgozó, 43 oldal terjedelmű egyéni pályamű áttekinthető, pontos munka; amihez remélhetőleg a zárszóban felvázolt folyóirattörténeti és -szerkezeti elemzés is el fog készülni. A szerző alkalmazkodva a Karszt és Barlang már elkészült bibliográfiájához, annak folytatását készítette el úgy, hogy a rendszer felborítása nélkül egy hasznos újítást is bevezetett. Kár, hogy e hiánypótló munka nem igényesebb borításban került benyújtásra.
Dezső Zoltán és szerzőtársainak a barlangi radonkutatások témakörében publikált 5 tanulmánya
A pályázó részben Molnár Lajossal illetve Hakl Józseffel közösen készített 5 tanulmánya hasonló témaköröket dolgoz fel (a címek: Barlangi radon eredetének vizsgálata; Barlangkutatás radonnal; Barlangi kőzetek radon exhalációja; Radon koncentráció és barlangi klíma kapcsolata; Barlangi klíma és radonviszonyok kapcsolata), de mindegyikük tartalmaz az előzőekhez képest újabb eredményt is. Ezek közül kiemelkedő jelentőségű annak igazolása, hogy a barlangi levegő radontartalma valójában a barlangi agyagos üledékekből származik.
Kovács Jenő: Erdély, ill. Pireneusok c. videofilmjei Az Ariadne Karszt- és Barlangkutató Egyesület külföldi túráiról készült két, 18 ill. 25 perc ter-jedelmű videofilm közel sem csak a szakmabeliek számára élvezhető alkotás. A néző szinte az akciófilm-szerűen pergő események részesének érezheti magát, ami bemutatott, extrém barlangi körülmények között technikai bravúrként értékelhető. Az aláfestő zene – bár nem pótolja teljesen a helyszíni hanghatások hiányát – ugyancsak jól megválasztott. Remélhetőleg további alkotásai közt olyan film is lesz majd, ahol a barlang nemcsak a háttér szerepét tölti be.
Rónaki László: A Villányi-hegység és a Beremendi-rög barlangjai c. munkája A pályamű gerincét – egy, a Kovácsszénájai Füstös-likak kutatástörténetét és barlangtani viszonyait taglaló rövidebb tanulmány mellett – a Villányi-hegység és a Beremendi-rög barlangjait bemutató, 128 oldalas kiadvány alkotja, melyben a szerző főként a saját, több évtizedet átfogó barlangkutató munkássága alapján foglalja össze a témakörre vonatkozó ismereteit. Ezen adatok könyv formájában való közzététele hézagpótló szerepet tölt be; egy esetleges újrakiadás esetén azonban az elavult stílusú barlangtérképek, a gyengébb belső fotók és az önkényesen használt barlangkataszteri felosztás bizonyos átdolgozást igényel.
80 000—80 000 Ft pénzdíj: Molnár Lajos - Dezső Zoltán: Barlangi terek kutatása radon segítségével; Radon viszonyok a Baradla-barlangban; A Baradla-barlang Aggteleki oldalának légkörzése radonmérések alapján c. tanulmányai
A Molnár Lajos által benyújtott pályamű a szerzőpáros három további publikációját tartalmazza. Az objektív méréseken alapuló tanulmányok nem csupán egy konkrét barlang – a Baradla – radonkoncentráció-viszonyainak térbeli eloszlásáról nyújtanak korrekt áttekintést, de az adatok szezonális változásainak értékelésével pontosítják az annak légkörzésére vonatkozó ismereteket is; sőt az évszakos és napi periodicitásban kimutatható, a modellezhetőtől eltérő változások jelentősek lehetnek a feltáró kutatások szempontjából is.
Supák Éva: In vivo radon dozimetria lehetőségeinek vizsgálata c. szakdolgozata
A KLTE Izotópalkalmazási Tanszékén készült, 33 oldal szövegterjedelmű szakdolgozatban a végzős fizikus hallgató szerző szabatosan és igen világosan foglalja össze a radonnal, a sugárhatásokkal és annak mérési módszereivel, eszközeivel kapcsolatos ismereteket. A Hajnóczy-barlang kutatóin in vivo módon végzett kísérletei hazai viszonylatban újszerűek, és kitűnő az eredmények szöveges, grafikus és táblázatos bemutatása is; apróbb hiányosságként egyedül a szemléltető ábrák és fényképek nyújtotta lehetőségek kihasználatlansága említhető.
Szenti Tamás—Eszterhás István: Magyarország nemkarsztos barlangjainak irodalomjegyzéke c. munkája
A Szenti Tamás által benyújtott, 1000 irodalmat feldolgozó, 102 nyomtatott oldal terjedelmű pályamű hatalmas volumenű és időigényű bibliográfiai munka. A maradéktalan elismerést azonban több tényező is hátráltatja: így a címben jelzett tartalommal ellentétben a címleírások jelentős része mesterséges üregekre vonatkozik; a barlangi névmutató hivatkozásai nem következetesek; s előfordul olyan hivatkozás is, ami a címleírásban nem található meg. A pályamű használhatóságát a bekötés hiánya ugyancsak csökkenti.
Ifjúsági különdíj – 70 000 Ft Kardos Annamária: A Gellért-hegy természetes és mesterséges üregei és barlangjai c. dolgozata
A középiskolai pályázatra készült tanulmány a „felnőtt mezőnyben” is megállja a helyét. Nem csupán a tágabb térség földtani és barlangtani viszonyairól és a Gellért-hegy üregeinek eddigi kutatásáról nyújt szakszerű és szépen illusztrált áttekintést, de azt eredeti, új kutatási eredményekkel, eddig ismeretlen irodalmi források alapján megtalált további barlangok anyagával egészíti ki; így munkája az itteni kutatások újraindításához is alapot szolgáltat.
40 000—40 000 Ft pénzdíj: Sásdi László: A Pilis karsztjának fejlődéstörténete valamint Gázbuborékok szerepe a barlangok kialakulásában c. tanulmányai
A pályaművet két eltérő mélységű publikáció alkotja. A Pilis karsztjának fejlődéstörténetét összefoglaló tanulmány érett, jól dokumentált és szépen illusztrált munka. A szerző által vázolt modell jól ötvözi a térség földtani fejlődéstörténetéből és a saját megfigyelésekből levonható következtetéseket, így e témában Leél-Össy Sándor munkásságának érdemi folytatását képviseli. A második tanulmány jóval kevésbé kiforrott munka, a már az elhangzásakor is vitatott elméleti megfontolásokon nyugvó modell inkább csak gondolat-ébresztőként értékelhető. Az összkép alapján ez esetben a kevesebb több lett volna.
Gila Csaba: Barlangjárat jelleg vizsgálata vízfestéssel a nyugat-mecseki karszton c. szakdolgozata
A József Attila Tudományegyetem Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékén készített 42 oldalas diplomamunka a Vízfő-forrás még ismeretlen barlangrendszerének kimutatásával foglal-kozik klasszikus vízfestési eljárások felhasználásával. Az igényesen felépített – bár az ábra-elhelyezések tekintetében nem szerencsésen tagolt – dolgozat az eredmények helyes értékelésével és a belőlük levont, ugyancsak helyes következtetésekkel értékes adalékokat szolgáltat a térség alatt feltételezhető barlang további kutatásához is.
Rabitovszky Alice: Barlangok titkai – komplex fejlesztő program (vak) gyermekek számára c. munkája
A dolgozat egy hazánkban egyedülálló, s ötletszinten is elismerésre méltó kezdeményezés gyakorlati lebonyolításának lépéseiről számol be; amelynek sikerességét közvetlenül az érintettek – azaz a program keretében a barlangok világával egy kiépítetlen barlangszakaszon is megismertetett vak gyermekek – reakciói tanúsítják. E megoldhatatlannak tűnő feladat megvalósításának mikéntje még sokkal részletesebb módszertani ismertetésre, sőt komoly pszichológiai értékelésre is érdemesíthető.
Hazslinszky Tamás: Barlangok a szépirodalomban - I. Költemények c. munkája
A barlangokkal kapcsolatos költemények összegyűjtésének szándéka nemcsak
nagyszabású, de újszerű vállalkozásként is értékelhető. A könyvszerűen kialakított, jól szerkesztett jelen pályamunka – ami 20 szerző 47 versét mutatja be – azonban még csak e vállalkozás
kezdetének tekinthető. Bár az összeállítás több újdonsággal is bővíti az ismert „barlangos” versek körét; a gyűjtés még számos e tekintetben is ismert költőre nem terjedt ki, sőt a már a feldolgozott szerzők (pl. Tompa) anyaga sem teljes.
30 000—30 000 Ft pénzdíj: Futó János—Füredi Valéria—Sallay Enikő—Sásdi László: Pszeudokarsztos jelenségek vizsgálata Korzikán c. tanulmánya
Az igényesen kidolgozott, látványos képekkel illusztrált pályamunkában a szerzők a tafonik „őshazájában” tett rövid tanulmányútjuk során végzett megfigyeléseiket és az azokból levont következtetéseket összegzik. A dolgozat kitűnő áttekintést nyújt a téma irodalmáról, Korzika földtani felépítéséről és a vizsgált tafoni-előfordulásokról. Sajnos a kapcsolódó anyagvizsgá-latok eredményeinek ismertetése és értékelése már jóval elnagyoltabb, s a publikált ismeretek alapján a tafonik genetikájára kidolgozott új modelljük sem igazán meggyőző.
Nemes Dóra: Vizsgálatok a cseppkődegradáció témakörében c. szakdolgozata A Szegedi Tudományegyetem földrajz-geográfus szakának végzős hallgatója által készített szakdolgozat keretében a Baradla 5 pontján végzett rendszeres vízkémiai vizsgálatok e barlangban újszerűek és igen komoly adatbázist képviselnek. A munka értékét jelentősen rontja azonban a témakör egyoldalú, gyakorlatilag csak Jakucs László publikációira alapozott feldolgozása; amiből adódóan a földtani és barlangtani jellemzés részben elavult ill. hiányos, az értékelésben pedig nemcsak a helyszín hiányos ismeretére valló, de tárgyi tévedések is előfordulnak (pl. a gipsz oldhatatlan vegyületként való hivatkozása).
Könyvjutalom Kollár K. Attila: Szemelvények a magyar búvár-barlangkutatás történetéből c. publikációja
A 8 oldal terjedelmű, 23 képpel illusztrált cikk olvasmányos ismeretterjesztő anyag a búvár-barlangkutatás jelentősebb eredményeiről; ami megjelenési helyén, a SUBMARINE búvármagazinban feltehetően éppen ezt a célt szolgálta. A dolgozat azonban pontos adatszerűséget, saját kutatási eredményeket nem tartalmaz, sőt néhány helyen téves információt is szolgáltat. Így a pályázatban hivatkozott célkitűzést, a Plózer István halálát követő időszak hiánypótló jellegű összefoglalását nem sikerült megvalósítania.
CHOLNOKY JENŐ KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT 1999. ÉVI EREDMÉNYE
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat keretén belül működő barlangkutató csoportok, személyek által barlangokban végzett feltáró és tudományos munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése, a KöM TvH Barlangtani Osztálya barlangnyilvántartási rendszerének fejlesztése, a KTM 13/98 évi rendeletében foglaltak teljesítése érdekében a KöM a Társulattal közösen 1999-ben is egyéni és csoport kategóriában meghirdette az immár hagyományos Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázatot.
A pályázat benyújtására meghirdetett határidőre egyéni kategóriában 4, csoportos kategóriában 20 pályázat érkezett be (az utóbbi kategóriában 2 pályázat nem felelt meg a kiírásnak).
A Választmány által is jóváhagyott 5 tagú Bíráló Bizottság (Székely Kinga, dr. Korpás László, Maucha László, Szablyár Péter, dr. Szunyogh Gábor) az alábbi döntést hozta:
Csoport kategória
I. díj - 200 000-200 000 Ft:
Alba Regia Barlangkutató Csoport (85 pont)
Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport (85 pont)
II. díj - 150 000 Ft:
Ariadne Karszt- és Barlangkutató Egyesület (82 pont)
III. díj - 100 000-100 000 Ft:
BEAC Barlangkutató Csoport (75 pont)
MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektívája (73 pont)
Kiemelkedő tudományos tevékenységéért adható különdíj - 40 000-40 000 Ft:
Gerecse Barlangkutató és Természetvédő Egyesület (25 pont)
Veszprémi Egyetemi Barlangkutató Egyesület (20 pont).
Feltáró tevékenységért adható különdíj - 40 000 Ft:
Acheron Barlangkutató Szakosztály (20 pont).
Dokumentációs tevékenységért adható különdíj - 40 000 Ft:
Plózer István Vízalatti Barlangkutató Szakosztály (20 pont).
Egy-egy témában elért, 15-öt meghaladó, 20-at el nem érö pontszám alapján 20 000 - 20 000 Ft pénzjutalom:
Tudományos munkáért
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület
Tapolcai Plecotus Barlangkutató Csoport.
Egyéni kategória
A díj fokának meghatározása nélkül, 25 000 Ft pénzjutalom:
Rajczy Judit - Sváb Emese: A Béke-barlang vizének vizsgálata
15 000 Ft pénzjutalom:
Hazslinszky Tamás: Barlangi mondák, regék, hiedelmek
Könyvjutalom:
Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület.
A csoportos kategória eredményének összesítése:
Csoport | Összefoglalás | Feltáró munka |
Tudományos munka |
Dokumentációs munka |
Csoport | Összesen | Helyezés |
Acheron | 6 | 20 | 0 | 15 | 5 | 46 | különdíj |
Alba Regia | 10 | 20 | 20 | 20 | 15 | 85 | I. díj |
Ariadne | 10 | 20 | 20 | 20 | 12 | 82 | II. díj |
BEAC | 10 | 25 | 0 | 25 | 15 | 75 | III. díj |
Gerecse | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 25 | különdíj |
Marcel Loubens | 10 | 5 | 5 | 10 | 15 | 45 | |
Bekey I. BKCS | 10 | 25 | 25 | 10 | 15 | 85 | I. díj |
Vulkánszpel. | 10 | 5 | 18 | 25 | 15 | 73 | III. díj |
Myotis | 0 | 15 | 10 | 5 | 5 | 35 | |
Plózer | 10 | 15 | 5 | 20 | 10 | 60 | különdíj |
Pro Natura | 10 | 5 | 15 | 5 | 10 | 45 | pénzjutalom |
Plecotus | 10 | 10 | 15 | 10 | 5 | 50 | |
Troglonauta | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 25 | |
Veszprémi Egyetem. | 10 | 15 | 20 | 5 | 10 | 60 | különdíj |