ELŐSZÓ

 

A barlangokra vonatkozó ismeretanyag ma már olyan sokrétű, annyira változatos és annyiféle tudományág területére tartozik, hogy egyetlen ember még a nyilvántartására sem vállalkozhatik. A geológus, régész, biológus, orvos, mérnök, meteorológus, antropológus, paleontológus stb. mind-mind részt vesz a barlangok kutatásában és munkájuk eredményeit a barlangtannak (szpeleológia) nevezett, nagyon összetett tudományág foglalja rendszerezett egységbe. A barlang kutatók többsége azonban nem tudományos kutató, hanem amatőr természetjáró és természetrajongó, akik erejük és lelkesedésük teljes bevetésével, sokszor testi épségük, sőt életük veszélyeztetésével tárják fel és kutatják a barlangokat.

A barlangtan sokrétű ismeretanyagát és az ehhez fűződő elméleteket, elméleti következtetéseket és feltevéseket összefoglaló könyv ez ideig sem külföldön, sem idehaza nem jelent meg. Ezt csak egy nagy gonddal összeválogatott szakírói gárda tudná megvalósítani. Amíg erre sor kerül, addig is égető szükségünk van arra, hogy barlangkutatóink legalább a barlangtan alapjait megismerjék és így a barlang megszünjék számukra csodálatos misztikum lenni. Az ismeretek kedvezően hatnak a kutatások célkitűzéseire, tudatosabbá teszik a tevékenységet, módszeressé és rendszeressé alakítják a kutatásokat, miáltal lehetővé válik, hogy a laikusok munkájának is hasznát lássa a tudomány. Így az eredmény nemcsak egyéni dicsőség lesz, hanem az általános emberi tudást fogja gyarapítani.

Ezt a célt hivatott előmozdítani könyvünk, amely nem lehet és nem is akar teljes lenni, hanem rövidre fogva ismerteti az általános alapismereteket és át tekintést nyújt hazánk barlangvidékeiről.

 

Kívánom, hogy ezt a célt mennél jobban elérjük.

 

Dr. DUDICH ENDRE egyetemi tanár