Alsó-hegy
Cseh barlangkutatók új feltárásai az Alsó-hegyen (2007-2008)
(info: Ludek Vlk - Barrandien)
A prágai-i Barrandien barlangkutató csoport tagjai Ludek Vlk vezetésével hosszú évek óta foglalkoznak az Alsó hegy egészének megismerésével, karsztobjektumainak kataszterezésével, térképezésvel. A kutatási témát még a „csehszlovák” időkből örökölték és a szlovák oldali munka befejezését követően az elmúlt két évben a figyelmük a magyar területekre irányult. Tavaly és idén is egy-egy hetet töltöttek el az Alsó hegyen sátrazva, minden eddiginél részletesebb és figyelmesebb terepbejárásokat tartva. A tavalyi eredményeikről (többek között az 51 méter mély Hana-lyuka feltárásáról) a jósvafői szakmai napokon nagy sikerű beszámolót is tartottak.
Idén (2008 nyár) sem maradtak el az új feltárások, a számos karsztobjektum feljegyzése a régebben ismert barlangok dokumentálása mellett két – alsó-hegyi viszonylatban –jelentősebb zsomboly is megismerésre került.
A Három nővér Zsomboly (Három Téstvér, Three sisters) az Éves-zsomboly közelében helyezkedik el, míg a további kutatások szempontjából is igen reményteli Közös barlang (Köszos barlang, Spolecná Jeskyné) a fennsík nyugati részén a 48/8-s határkő közelében nyílik.
Ez utóbbi eredetileg egy kb. 3x3 méteres berogyás volt nagyrészt kövekkel kitöltve, melyet a cseh kutatók kitermeltek és így jutottak be a 9 méter mély zsombolykezdeménybe. Az 1.2 x 0.8 m-es dimenziókkal rendelkező nagyjából ovális kis aknácska lefelé kitágúl és a lejtős, törmelékes végponton némi huzat biztató a továbbjutás szempontjából.
Három testvér (nővér) zsomboly (az Éves-zsomboly közelében):
A Három nővér zsomboly aknája felülről
alulról...
Új barlang a Kopaszgallyoldalon (2007)
Hana-lyuka (- 51 m, a Szabó-pallagi réttől K-re)
Buksi-zsomboly (a Hideglyuk töbrében)
PS-longitude = E20.72029666 GPS-latitude = N48.56775166 Altitude = 492 m over the sea level
Csehek Szakadéka (a nyugati végeken, a Hosszú zsomboly környékén)
GPS-longitude = E20.67197624 GPS-latitude = N48.55660865 Altitude = 502 m over the sea level
A négynapos hétvégét kihasználva a MAFC zsombolykutatói újabb expediciót szervezetek a Körte-zsomboly bontására. Ezúttal a már – már hagyományos kézi kitermelés helyett teljes technikai felszereléssel csörlős – állványos műszakra készültek, s miután minden a helyére került és elindult a termelés, sajnos a BEAC-tól kölcsönkapott aggregátor felmondta a szolgálatot.
A hirtelen támadt sok szabadidő eltöltését terepbejárással és újabb kis barlangok felfedezésével töltötte a hoppon maradt brigád.
Nagy erőkkel felvonulva megkeresték a több mint tíz évvel ezelőtt már egyszer megtalált, de azóta soha nem látott Külkörte-barlangot amely a 48/1-s határkőtől D-re 400 méterre található. Jellegzetes, sziklák között megbújó kis bejárata borsókövekkel is díszített kis terembe vezet amelyből egy hasadékon lebújva érhetjük el a barlang végpontját amelyet laza omladék tölt ki. Ide sikerült is egy pajszert olyan mélyre ledobni, hogy épp nem lhet elérni. Ha másért nem akkor ezért érdemes kibontani.
A Fazekas-zsomboly bejáratatól É-ra egy impozáns beszakadás rejti a Köcsög-zsombolyt amely jellegében az Útmenti-zsombolyt ídézi. Feltáró kutatása mindenképpen kivánatos lenne.
A Körte-zsombolytól É-ra fekvő töbörben a borzok által is gyakran látogatott részen némi bontás következtében tárult fel a Napközis-barlang amely szép oldott formákat mutat, laza humuszos kitöltése bontásra csábít, akárcsak a többi közvetlen közelében nyíló barlang-indikáció. (2001.11.14.
A Napközis-barlang
Karácsony-zsomboly: A debreceni Kristály Barlangkutató Csoport tagjai folyamatos bontások eredményeképpen megduplázták az eredetileg 6 méter mély zsomboly mélységét (2001. 05.01.).
A MAFC kutató húsvéti táborukat újra a Körte-zsombolynál rendezték meg és a három nap során további több köbméter törmeléket távolítottak el a zsomboly aljáról. (2001).
A debreceni Kristály Csoport egyik legkarcsúbb szakembere sikeresen 20 m-el toldotta meg a Bába-völgyi III. sz. víznyelőbarlang 87 m-es hosszát, a végponti meanderben továbbkúszva az eddigi végponton. A rendkívül keskeny járat tovább folytatódik az Acskó-forrás irányába. (2000 december 9-10)
Az Alsó-hegy K-i végein Tornanádaska felett a fennsík egy régóta talonban lévő töbörgerincen kandikáló keskeny lyuk adta meg magát a MAFC kutatóinak. A véséssel kitágított bejárat alatt a 7 m mély szépen oldott hasadék alját apró, jól bontható kőtörmelék zárja le. Újra talonba került, de immár mint: Borsodi-zsomboly. (2000 december 9-10)
Iskola – zsomboly: 2000 év nyarán Szenthe István és társai folytatták az eddig –14 méterröl – 21 méterig teljes szelvényben kibontott zsomboly kutatását. A végponton egy kb. 6 – 7 méter mély kutatóaknát mélyítettek folyamatos ácsolás mellett és így annak alján egy szűk hasadékot áttörve egy új csepkövekkel és agyagképződményekkel szépen díszített kb. 5-6 méter mély aknába jutottak. Ezzel a barlang mélysége kb. 32 – 33 méterre nőtt.
AZ ALSÓ-HEGY BARLANGJAINAK RÉSZLETES LEÍRÁSAI TÉRKÉPEKKEL, FOTÓKKAL ITT Þ